26 let svobody. 20 položek na seznamu ruské propagandy

Mnozí z nás si to ještě pamatují: Se Sovětským svazem na věčné časy a západní imperialisté provázeli život v socialistickém Československu na každém kroku. Šestadvacet let poté je ruská propaganda znovu na vzestupu. Nikoli ta školní, snadno-rozpoznatelná, černo-bílá. Ale mnohem sofistikovanější a téměř všudypřítomná.

Deník Neovlivní.cz začal už se svým vznikem budovat databázi kremelských ozvěn v Česku (naleznete ji zde »). Jde v ní nejen o čistou a neskrývanou propagandu, ale i o média, která nekomentované Putinovské vidění světa nabízejí mezi standardními zpravodajskými texty. Před těmi ostatně ve své poslední výroční zprávě varuje i BIS ».

Databáze se přitom stále rozrůstá, čtenáři Neovlivní.cz redakci upozornili na další webové projekty, u kterých je na první pohled zřejmé, že vznikly za minimálních nákladů a v podstatě s jediným cílem: Označit za zlo Západ, Spojené státy. A za jediné dobro Vladimira Putina a Kreml.

K osmnácti původním položkám redakce zařazuje blog OrgoNet s podtitulem “svět funguje úplně jinak, než nám předkládají k věření oficiální zdroje”.

Kromě desítek textů o možnostech modifikace počasí obsahuje především konspirační články, které ve čtenářích vzbuzují pocit, že pravda je úplně jinde, než si myslí, že jim jejich vlády lžou a nemohou se na ně spolehnout. Tedy prvek, který pravidelně ruská propaganda používá.

Repro: OrgoNet

Repro: OrgoNet

Ilustrovat to lze snadno na čerstvých textech věnovaných teroristickému útoku v Paříži na sklonku minulého týdne. OrgoNet předkládá jako hotovou věc, že byl masakr zinscenovaný a zodpovědná za něj je francouzská vláda. I když: “Šokující nová zpráva vydaná dnes ruským Ministerstvem obrany politikům Bezpečnostní rady konstatuje, že včerejší útoky v Paříži lze označit za ‘rituální masakr’ a byly ‘zorganizovány/řízeny’ tajnou ‘složkou/kabalou’ Svobodných zednářů (Masons) na vysokých mocenských pozicích v americké Central Intelligence Agency (CIA), ve francouzském Generálním direktorátu pro vnější bezpečnost (DGSE), v britské Tajné výzvědné službě (SIS/MI6), v izraelském Direktorátu vojenské rozvědky (DMI) a Vatikánu.”

OrgoNet už také ví, jak to bylo s pádem letadla v Egyptě: “Obamův režim zavraždil operátory sestřelení letu 9268 a vyhrožuje Rusku zákazem účasti na olympiádě, jestli řekne pravdu.” Ve skutečnosti se k útoku na letoun přihlásili islamisté a Rusko má problémy s účastí na olympiádě kvůli dopingu svých sportovců.

Blog je anonymní, jak u obdobných serverů bývá zvykem. Sice je zveřejněný kontaktní e-mail, ale žádná konkrétní osoba či redakce. “Aby nebyl omyl, toto není žádná webová stránka nějakého spolku, ale soukromý blog, kde jsem současně adminem i vším ostatním,” píše autor rubriky kontakt-o-mně. “Tento blog vznikl v podstatě proto, že  zhruba před dvěma lety nebylo kam vyvěsit články o chemtrails a modifikacích počasí, které mě velice zaujaly.” U těchto článků je podepsán Ladislav Kopecký coby autor překladů, jinak tu autoři vystupují pod hlavičkou webu či přezdívkami.

I když si dotyčný web plní sám coby zájmovou činnost, jen během roku 2012 stačil uveřejnit dle zveřejněné statistiky 900 příspěvků. Letos je to zatím 444 článků.  Nelze dohledat, z čeho je projekt financován.

Používá i odkazování “kruhem”, což je další oblíbená praktika ruské propagandy. Vytváří u čtenáře pocit, že pokud se zpráva objevila na více místech, pak musí být pravdivá. OrgoNet své texty podpírá či opírá o články z webů, které rovněž najdete v databázi kremelských ozvěn, např. Zvědavec.org.

Dvacátou položkou v databázi se stává Czech Free Press – České nezávislé zpravodajství.

Repro: CFP!

Repro: CFP!

Jde o stránky obsahující mix blogů, komentářů a článků vytvořených jako zpravodajské texty. Můžete si tu přečíst o Babišově plánu poslat do voleb žokeje Váňu, stejně jako o předražených cenách léků. Co ovšem dominuje, jsou články namířené proti muslimům a uprchlíkům, texty, ve kterých jsou západní vlády vylíčeny jako hloupé a neschopné. A řada textů podporující ruský pohled na věc.

Zpravodajstvím volně proplouvají například videokomentáře “významného ruského analytika” Valerije Viktoroviče Pjakina. Zajímavé je, že se Pjakin coby vykladač dění objevil v podstatě s vypuknutím krize na Ukrajině, jeho komentáře se začaly objevovat s podzimem 2013 a ve velké míře pak v roce 2014. Dříve o něm ani v azbuce nenajdete mnoho zmínek, jen v souvislosti s politickými aktivitami na Altaji.

Na Czech Free Press se Pjakin naposledy vyjadřuje k tragédii ruského letadla v Egyptě. Odpovídá na otázku, co sledují západní média tím, že “schválně vypouštějí zprávy o teroristickém útoku”. “Každá informace určená k šíření do médií sleduje určitý cíl. V dané situaci je třeba zamést stopy a vše svést na jakýsi mezinárodní terorismus…” Následně připomíná, že Rusko zahájilo operace v Sýrii, což bylo “proti plánům americké nadvlády” a v podstatě z pádu letadla obviňuje Bílý dům.

V jiném textu na CFP, s titulkem Krym jako detektor lži, si zase můžete přečíst, co sleduje Amerika tím, když se snaží “neposlušné Rusko, jež na globální nadvládu USA přistoupit nehodlá, srazit na kolena”.

Pod projektem Czech Free Press je podepsán jako vydavatel a šéfredaktor Miroslav Suja. V jednom ze svých editorialů píše, že mu jde především o pestrost názorů, kterou jinde nenachází. “… je tady několik zajímavých webů, které poskytují nezávislé informace, avšak opět více méně selektivním způsobem. Je to např. Zvědavec Vladimíra Stwory nebo FreeGlobe a další blogy vynikajícího novináře A. B. Bartoše,” hlásí se (v první dvou případech) opět k webům sloužícím ruské propagandě.

….

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha

osf