© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Kandidát na ministra budoucí vlády za STAN byl opakovaně vyšetřovaný kvůli podezření z praní špinavých peněz a vytváření černých fondů.
Věslav Michalík, kandidát na ministra průmyslu v budoucí vládě, je nejslabším článkem týmu Petra Fialy. A to proto, že jsou s ním spojené finanční operace, které nejenže nevyznívají právě transparentně, ale zároveň u nich policie vyšetřovala podezření z praní špinavých peněz či vytváření černých fondů.
Michalík sice nikdy nebyl obviněný, jeho zapojení do neprůhledných transakcí s firmami s utajenými vlastníky ale pro něj znamená vážný reputační šrám.
Redakce Neovlivní.cz má k dispozici dokumenty z doby, kdy byl Věslav Michalík vrcholovým manažerem poradenské společnosti CA IB. Právě ta v roce 2005 inkasovala od bankovního domu ČSOB 200 milionů za poradenství při uzavírání smlouvy se státní Českou poštou.
A policie záhy začala řešit, komu byly peníze fakticky určeny a jakou práci za ně CA IB ve skutečnosti odvedla. Jinak řečeno: zda smlouvy o provizi nebyly fiktivní a nesloužily jen k vytvoření “černých peněz”. Provize totiž z České republiky putovala na účet do Holandska a vzápětí směřovala zpátky do České republiky.
Policie měla podezření za vážné. Dokonce kvůli tomu zahájila vyšetřování dnešního kandidáta na ministra Michalíka a jeho dvou kolegů ze společnosti CA IB.
“Jsou podezřelí, že jako jednatelé CA IB uzavřeli fiktivní komisionářskou smlouvu s holandskou společností OETS Holding na poradenské služby, na základě které zaúčtovali, ale do přiznání k dani z příjmů neoprávněně nezahrnuli fakturu na částku 238 milionů korun vystavenou pro ČSOB jako odběratele poradenských služeb, čímž neoprávněně snížili základ daně a způsobili tak škodu ve výši nejméně 50 milionů korun,” stojí v úředním dokumentu policejní protikorupční služby z roku 2006.
Michalík nakonec obviněný nebyl. Policie podle nejnovějších zjištění Neovlivní.cz tehdy nezískala klíčové dokumenty z Holandska, aby mohla sestavit kompletní obrázek transakcí.
Na celé operaci byl zajímavý ještě jeden moment: neochota budoucího ministra případ osvětlit. Autorce tohoto textu tehdy dokola opakoval, že má svědomí čisté a o žádný daňový únik či jiný delikt nešlo. “Jsme ale investiční bankéři, naše práce stojí na důvěře s klienty. Povaha naší práce nám neumožňuje o případech veřejně diskutovat,” tvrdil.
A stejný postoj zaujal Michalík i nyní, když vysvětloval zjištění Lidových novin, že na účtu jeho rodiny v roce 2017 přistály desítky milionů z utajené kyperské entity.
Podle Michalíka šlo o krátkodobou bezúročnou půjčku od firmy, kde kdysi pracovala jeho žena. Peníze přišly z účtu v Polsku, kam byly podle LN postupně vkládány v hotovosti. Kdo přesně ale peníze poslal a komu je tedy rodina budoucího ministra průmyslu zavázaná, to neprozradil. Tvrdí, že jednatele této společnosti nezná. “Proč bych měl,” reagoval.
A i tuto transakci dostala na stůl policie.
Kdo poskytl dokumenty o Michalíkovi? Jak dopadlo policejní vyšetřování? A proč je Michalík pro budoucí vládu tak nepostradatelný? Investigaci o budoucím ministrovi průmyslu přinášíme v prosincovém vydání tištěného časopisu Neovlivní.cz, který můžete objednávat už teď v sekci PŘEDPLATNÉ.
Zdroj náhledové foto: STAN/Jan Schejbal