6,5 hodiny se pokoušeli registrovat do programu Gastro. Marně

Další vládní systém zkolaboval. Tentokrát šlo o program na podporu podnikatelů v gastronomii

Podnikatelé, kteří se během pondělí pokoušeli registrovat do vládního podpůrného programu Gastro Uzavřené provozovny, zažívali ty samé pocity jako minulý týden senioři, když se snažili rezervovat termíny na očkování.

Hned poté, co byl program v pondělí ráno spuštěn, už byla služba nedostupná. Většina tak viděla níže přiložený obrázek, který – jak redakce vykoušela ještě v půl deváté večer – čekal na většinu uchazečů o státní pomoc po celý den.

Vládní podpůrný program Gastro Uzavřené provozovny v praxi Foto: Neovlivni.cz

“V naší společnosti na tom strávil jeden člověk 6,5 hodiny. Snažili jsme se registrovat dvě naše společnosti. Marně. Rezervace do systému se nepodařila, systém vůbec nefungoval,” uvedl Jan Horešovský ze společnosti Vinograf.

“Za tu dobu těch 6,5 hodin se podařilo nahrát základní údaje o firmě a z patnácti zaměstnanců pouze tři. Údajně osvědčený systém měl prakticky nulovou odezvu. Za těch několik hodin se více než dvacetkrát zhroutil na chybu aplikace a nebyl schopen uložit víc než 25% nutných dat, zbytek prostě ztratil. Bylo to plošně po celé republice, systém vůbec nefungoval. Všichni, s kterými jsem mluvil, to vzdali,” dodal Horešovský.

Jeho zkušenost doplňují ohlasy ze sociálních sítí. “Celý den jsem to vyplňoval tímhle tempem. Dostal jsem se až k zaměstnancům, ale pak to nešlo vůbec,” popsal na Twitteru svůj pokus Martin Černocký.

A další podnikatel napsal: “Potvrzuji stejné problémy. Lagující a padající systém, při uploadu souborů chybové hlášky o nedostupném Ajaxu. Ale třeba za to někdo dostane vyznamenání…”

Na stejné platformě, na které Havlíčkův úřad v pondělí spustil program pro hospodské, už totiž souběžně běžel podpůrný jiný projekt s názvem Nájemné. A systém prostě zátěž neunesl.

Havlíčkův resort přišel prostřednictvím mluvčí Štěpánky Filipové s neotřelým návodem, jak mají lidé postupovat: “Je potřeba si uvědomit, že není nezbytné, aby se žádosti do nového programu Gastro podávaly hned, protože je tam termín až do 1. března.”

Ministr průmyslu Karel Havlíček ke kolapsu neřekl za celý den jediné slovo. Zapomněl se o něm zmínit i na svých sociálních sítích, kde je zpravidla velmi aktivní.

V minulých týdnech proslul svými výroky o tom, že Babišova vláda pomáhá víc než v okolních státech. Dokonce prohlásil, že mu někteří podnikatelé tvrdí, že vláda pomáhá “až moc”. Na žádost redakce o zprostředkování kontaktu na tyto podnikatele ale Karel Havlíček nereagoval.

Aktualizováno 23. ledna – Systém žádostí Covid Gastro nefungoval ani ve čtvrtek a v pátek, podle twitterového účtu Hlídače státu vyhořel MPO počítačový server. Ministr Karel Havlíček k tomu uvedl: “Důvody proč k problému došlo, se zjišťují. Klíčové je, že nikdo ze žadatelů o podporu při splnění stanovených podmínek nepřijde. Za problémy se omlouváme.”

Nyní MPO na webu zveřejnilo pro podnikatele tento vzkaz:

Zdroj náhledové foto: Neovlivni.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email