Zlom: Brusel spustil oficiální vyšetřování Čapího hnízda

Evropský úřad proti podvodům zahájil oficiální vyšetřování okolností, za nichž Agrofert vicepremiéra Andreje Babiše získal 50 dotačních milionů na výstavbu benešovské luxusní farmy Čapí hnízdo. Babišova firma čelí podezření, že evropské peníze získala neoprávněně. Pokud by Brusel podezření potvrdil, nejpřísnějším trestem je, že bude muset stát dotace vracet.

Vyšetřování Babišova projektu potvrdil deníku Neovlivní.cz přímo Evropský úřad proti podvodům (OLAF), který dotace k Čapímu hnízdu zkoumal od konce loňského roku. Nyní přistoupil k oficiálnímu vyšetřování.

Co je OLAF

Foto: Berenice Germain, European Union
• Úřad prošetřuje podvody s penězi EU a korupci v evropských institucích.
• Sídlí v Bruselu a zaměstnává přes 500 lidí, mezi nimi i bývalé policisty, lidi z tajných služeb či soudce.
• V operativě a při vyšetřování má zachovánu nezávislost, nepřijímá pokyny od jiného orgánu EU ani od kterékoli vlády.
• Nejpřísnějším trestem, který OLAF určuje, je požadavek EK na vrácení dotací. Odhalený případ předává dané zemi s doporučením vyšetřovat dál věc soudní cestou.

“Po předběžné analýze OLAF zahájil šetření týkající se projektu v rámci firemní skupiny Agrofert,” stojí ve stanovisku tiskového odboru OLAF.

Úřad sice výslovně neřekl, o který projekt Agrofertu jde, že se týká Čapího hnízda zjistil deník Neovlivní.cz přímo v Bruselu.

OLAF má na stole ještě jeden případ spojený s Agrofertem, a to podezření, že holding protlačil změnu pravidel pro čerpání dotací pro velké firmy. U tohoto případu zatím OLAF zkoumá, zda zahájí oficiální vyšetřování.

Jak dlouho bude vyšetřování trvat, úřad nezveřejnil. Pouze podotkl, že v roce 2014 průměrná doba vyšetřování byla 21 měsíců. “Od té doby se délka vyšetřování významně zkrátila,” napsal tiskový odbor Evropského úřadu proti korupci.

Podezření z dotačního podvodu při výstavbě Čapího hnízda ministr financí a lídr hnutí ANO opakovaně popřel. 

“Všechno proběhlo podle pravidel, bylo to kontrolováno víckrát. Nevím, proč to stále někdo živí,” prohlásil naposledy v lednu.

Stejně tak jakékoli pochybení odmítá holding Agrofert.

Padesátimilionovou evropskou dotaci získala v rámci projektů určených pro malé a střední podniky společnost Farma Čapí hnízdo, která původně patřila do Babišova holdingu Agrofert.

Než ale o unijní miliony v roce 2008 požádala, akcie firmy byly převedeny na anonymní formu akcí na doručitele. Agrofert jako obří holding totiž nesplňoval dotační podmínky.

Po pěti letech, po které Farma Čapí hnízdo musela dodržovat tyto dotační podmínky, se společnost vrátila zpět do Babišova koncernu.

K této kauze:

» Exkluzivní rozhovor: Kontroluje unijní peníze, zprávy o Babišovi ji zneklidňují
» Kauza č. 2: Evropský úřad proti podvodům vyšetřuje Babišův Agrofert
» Dokument: Co se píše v trestním oznámení na Babišovo Čapí hnízdo

Andrej Babiš se původně k Čapímu hnízdu nehlásil a tvrdil, že na projekt jen půjčil peníze.

Loni se ale během natáčení dokumenty Víta Klusáka Matrix AB poněkud překvapivě k vlastnictví Čapího hnízda přiznal slovy: “Nejlepší projekt, jaký jsem kdy vymyslel.”

Projekt Čapí hnízdo od letošního ledna řeší i česká policie, které odeslal detailně zpracované trestní oznámení anonymní pisatel.

Policie informace vyhodnotila jako vážné, o tom, zda bude někdo obviněný ale zatím nerozhodla.