Agrofert je moje firma, podřekl se Babiš. Už mu nic nehrozí

Babiš už není ve vrcholové politice. Dokud se nevrátí do vlády, nemusí svojí firmu schovávat do svěřenského fondu.

Poslanec Andrej Babiš se ve sněmovně opět nechal unést a řekl něco, co poslední roky vytrvale popíral. S ohledem na to, že skončil v opozičních lavicích už mu to ale nepřidělá problémy, s kterými by musel počítat, kdyby zůstal ve vrcholové politice.


Andrej Babiš v klipu s vodňanským kuřetem a Jaromírem Jágrem. Foto: Hnutí ANO

Jde o to, že se Babiš tento týden během svého šestihodinového projevu ve sněmovně podřekl, že Agrofert je jeho firma.

“Vážený pane premiére, ten váš finanční úřad nedělá nic jiného, než kontroluje Agrofert. A účelově, účelově. Vy zneužíváte politickou moc na boj proti mé firmě a proti hnutí ANO. A já pevně doufám, že jednou vás to doběhne, protože vy to děláte tak, že děláte hospodářské škody. Vy jste si vymysleli střet zájmů, žádný není, není žádné rozhodnutí o střetu zájmů. A celá vláda vlastně říká, ne, Agrofert má střet zájmů,” rozohnil se poslanec.

Doposud se Babiš na radu svých právníků vždy důsledně držel slovního spojení Agrofert je “moje bývalá firma”.

„Odešel jsem z Agrofertu v lednu 2014, přestal jsem byl generální ředitel a předseda představenstva a nyní jsem se zbavil akcií,” řekl v roce 2017, když musel převést kvůli zákonu Agrofert do svěřenského fondu.

Tezi o bývalé firmě držel i v dalších letech. “Moje bývalá firma sídlí tady,” řekl například v květnu 2019

A totéž opakoval až do letošního roku, kdy neuspěl v prezidentských volbách. Tím, že skončil v opozici mu ale žádné potíže kvůli přiznání k vlastnictví Agrofertu nehrozí. Nově zpřísněný zákon se týká jen vlastnictví médií a coby řadový poslanec podnikat může. Vydavatelství Mafra minulý pátek spolu s chemičkou Synthesia prodal.

“Já vždy Agrofert vlastnil, já ho vložil do svěřenských fondů a podle zákona jsem neměl na firmu žádný vliv, nechodil jsem na valné hromady. Neřídil jsem to,“ řekl ve středu rádiu Impuls, které bylo součástí prodeje Mafry.

Podle informací Neovlivní.cz to byl přitom Babiš osobně, kdo transakci dojednával. Navzdory tomu, že tvrdí, že nic neřídil.

Jak je ale výše uvedeno, je úplně jedno, co teď říká. Pokud by se chtěl vrátit do vlády, situace by se ale zase změnila. A přesně to má ostatně Andrej Babiš v plánu, jak popisuje aktuální vydání tištěného časopisu Neovlivní.cz.

Komu Babiš řekl, že se vrátí? A kdo mu pomáhá, aby se stal znovu premiérem? Čtěte v časopise Neovlivní.cz, který je k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email