Aktéři opoziční smlouvy znovu spolu. Jedou za Jakuninem na Rhodos

Kdysi rivalové, kteří si před sedmnácti lety podpisem opoziční smlouvy rozparcelovali stát, stráví znovu nějaký čas společně. Jak upozornil deník Právo, Václav Klaus a Miloš Zeman, kteří se svorně netají svými sympatiemi k Putinovskému Rusku, odcestují stejným letadlem na stejnou akci. Zúčastní se Rhodského fóra, které pořádá přítel Vladimira Putina, muž ze sankčního seznamu USA a jeden z nejmocnějších ruských oligarchů Vladimir Jakunin.

Miloš Zeman svůj záměr vydat se i letos na podzim na řecký ostrov na konferenci “Dialog civilizací” zveřejnil už v srpnu na serveru Parlamentní listy. Jde o web, o kterém se v posledních dnech mluvilo především v souvislosti se statisícovými částkami za zveřejňování pochvalných článků o jihomoravském hejtmanovi Michalu Haškovi (více např. zde »). A také o web, který redakce Neovlivní.cz už loni na jaře přidala do databáze kremelských ozvěn. Patří sem stránky, které šíří čistou propagandu, anebo nabízejí nekomentované Putinovské vidění světa mezi standardními zpravodajskými texty (podrobněji tu »).

Kontext

zeman_klaus2
» Zeman je hrdinou ruského tisku. Opět
» Zeman a Klaus. Putinovi lidé, to se na Západě ví
 » Databáze proruského obsahu od A do Z

Zeman jezdí  – i přes kritiku, že jde proti oficiální české diplomacii – na Rhodos opakovaně. A nováčkem tu nebude ani Václav Klaus. “Podle informací, které mám k dispozici, se plánuje účast pana Václava Klause,” potvrdil Právu hradní mluvčí Jiří Ovčáček s tím, že oba státníci poletí stejným spojem.

Týdeník Dotyk zjistil, že doprava půjde na vrub státu, poletí se armádním letounem. “Pokud jde o pobyt na ostrově, ten je podle mluvčího v režii pořadatelů konference. Půjde prý o stejný model financování jako předloni, kdy se Zeman konference též zúčastnil. Bylo to sice už poosmé, avšak poprvé v roli hlavy českého státu,” připomněl týdeník.

Autor článku Jiří Pšenička pak doplnil, že Zeman si na Rhodos bere i své nejbližší spolupracovníky – kromě Ovčáčka tedy i kancléře Vratislava Mynáře, hradního protokoláře Jindřicha Forejta a ekonomického poradce Martina Nejedlého.

Ze zahraničních státníků svou účast už dříve avizovali maďarský premiér Viktor Orbán a jeho slovenský protějšek Robert Fico. Ve všech čtyřech případech – Orbán, Fico, Klaus i Zeman – se jedná o politiky, kteří v Evropě platí za příznivce Kremlu.