© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Prokremelská média se ve zprávách z Česka často zabývají drobnostmi, kterým velkolepým zpracováním dodávají váhu. Pokud však ruská propaganda má své hvězdy, jsou jimi bezesporu dva čeští prezidenti, bývalý a současný. A zejména Miloš Zeman má nálepku “jejich člověka”; výroky, které souzní s Putinovou politikou – a že jich hlava státu neříká málo – okamžitě okupují hlavní ruské zpravodajské kanály.
Jak často využívá ruská propaganda výroků českých politiků? A proč ti se mnohdy neostýchají citovat z webů, které zjevně propagandu šíří a berou je jako důvěryhodné zdroje? Jaký obrázek jejich výroky, zhusta citované médii řízenými z Kremlu, vytvářejí o Česku v Evropě?
To jsou jen některé z mnoha otázek, které padly během debaty o ruském vlivu, kterou na půdě Metropolitní univerzity v Praze vedla šéfredaktorka deníku Neovlivní.cz Sabina Slonková s Alexandrem Mitrofanovem, komentátorem deníku Právo, a Josefem Šlerkou, vedoucím Studia nových médií na FF UK.
Celý videozáznam debaty najdete na konci tohoto článku.
Alexandr Mitrofanov, který dění v Rusku sleduje dlouhodobě a patří k pravidelným čtenářům ruského tisku, označil Miloše Zemana jako hlavní stálici tamních titulků. “Velké sdělovací prostředky v Rusku nefungují samostatně, fungují podle toho, co jim řeknou na pravidelné poradě v Kremlu. Umím si představit, že jedním z bodů, koho sledovat prioritně a o jehož výrocích dávat okamžité – když ne bleskovky, tak zprávy do hodiny, je Miloš Zeman. To lze doložit. Jakmile Miloš Zeman řekne něco, co se zcela shoduje s ruským pohledem, a on skoro nic jiného v poslední době ani neříká, tak se to velmi rychle objevuje na všech hlavních ruských serverech,” podotkl.
Připomněl také nepříliš známou historku, která provázela setkání Miloše Zemana s Vladimírem Putinem. “Bylo to tuším v New Yorku, když se potkali. Tehdy napsal Dmitrij Smirnov, zpravodaj listu Komsomolskaja pravda, který patří do Putinova novinářského chumlu, nadšený tweet. Zněl ‘Miloš Zeman je náš člověk’. Víme tedy naprosto přesně, jak ruské mocenské prostředí vnímá Miloše Zemana.”
Jeho předchůdce ve funkci Václav Klaus je za své proruské názory v Kremlu také ceněn. “Sice jsem o něm v ruském tisku nečetl, že by to byl ‘náš člověk’, ale ruské vedení je velmi pragmatické a Klaus dnes není ve funkci… Zároveň ale Kreml své lidi nikdy neopouští, takže i Klaus se dostává na přední stránky,” doplnil Mitrofanov.
Sémiotik Josef Šlerka, jehož doménou jsou nová média, připomněl, že se prokremelská média soustředí – pokud jde o Česko – i na jiné osobnosti. “Jistě, na hlavní stage stojí Václav Klaus a Miloš Zeman, ale kolem toho je drobná perokresba spousty jednotlivých citací,” upozornil Šlerka. “Je strašně zajímavá sledovat například u Sputniku nebo na Russia Today, jak si vytipují na politické scéně nějaký minoritní proud a následně jej bombastickým jazykem vyzdvihnou do pozice důležitosti.”
Šlerka vzpomněl na konkrétní příběh, kdy se ruským médiím zalíbily myšlenky moravských separatistů. “Zhruba před rokem tam vyšlo velké interview s jedním z představitelů hnutí. Bylo to prezentovanáno jako velký názor s velkou podporou. Jen tím ilustruji, že mnohdy jsou vytahovány velké marginality, které jsou posunovány do pozice rozhodujících hlasů.” Dopad takové zprávy je podle něj dvojí: Protože rozhovor vyjde i v české mutaci, vytváří pocit, že se Česko drolí, což u lidí zvyšuje neklid. A je to také zpráva dovnitř do Ruska, že bez pevného vedení se území štěpí.
Proč tuzemští politici bez výčitek citují z nejrůznějších propagandistických webů a třeba i na svých profilech na sociálních sítí sdílejí články ze serverů jako je Aeronet?
“Rozlišoval bych mezi prezidentem republiky, který – nehledě na to, že už není tím Milošem Zemanem, kterého jsme znali v 90. letech -, ještě zcela neztratil zdravý úsudek do té míry, aby věřil tomu, co říká. Tam to vidím na čistý populismus a na jakési zbytky snahy zajistit si svůj vliv dnes už jakýmikoli prostředky,” uvedl komentátor Práva Mitrofanov. “A pak jsou lidé, kterým je v této propagandě, v tomto bahně zkrátka dobře. Tíhnou k východnímu modelu civilizace. Zcela bez ironie, tito lidé patří na Východ a žijí u nás.”
Souhlasí i Josef Šlerka; podle něj je v Česku okruh politiků, kterým národovecko-konzervativní diskurs vyhovuje, považují ho za vlastní.
“A pak je tu ta věc, že někteří lidé jsou… hloupí. Jednoduchý narativ, který je emotivní, jim prostě vyhovuje, protože je energeticky nenáročný. Nemusíte ztrácet čas se nad tím zamyslet, zároveň dostanete silný příběh, se kterým se můžete ztotožnit. Téměř myslím, že je jim jedno, zda tento jednoduchý narativ přichází z Východu nebo ze Západu – prostě dostanou jednoduché heslo, se kterým se mohou ztotožnit, mohou se rozplynout v nějaké většině a jít s ní. Přičemž západní diskurs, západní pojetí demokracie, je složité a studené. Je to něco, s čím se nejde ztotožnit ve smyslu ‘všichni se v tom rozplynou’. Ta věc je příliš osvícenecká, příliš studená a příliš racionální,” míní Josef Šlerka. “Ve chvíli, kdy potřebujete ukonejšit, splynout s něčím, tak příběh, které nabízí Putinovské Rusko – ‘zhýralý Západ’, ‘spásný Východ’, ‘všechno to podělali, my jsme to zachránili! – může některým lidem strašně vyhovovat.”
Jaký obrázek o Česku jeho politici v headlinech ruského tisku dávají? “Můj názor je, že každý v Evropě už ví, co jsou Miloš Zeman a Václav Klaus zač. A pokud vím, tak se to z české strany vyvažuje tím, že máme vládu…, a pak máme prezidenta, který je ‘nějakej divnej’, jak se říkalo v jedné reklamě. A na Západě už to tak vnímají, že je ‘nějakej divnej!. A samozřejmě ho vnímají, že je to Putinův člověk.”
[responsive_youtube MGyVVVD16tQ]
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha