Analýza Pirátů: Starostové nás podvedli

Pirátská strana si vypracovala analýzu, jaký vliv na propadu ve volbách nesou její koaliční partneři ze STANu.

Politici hnutí STAN podle interní analýzy Pirátů porušovali před volbami koaliční dohodu a pravidla, která si obě strany předem odsouhlasily. Takový je hlavní závěr interní analýzy, kterou si nechala zpracovat Pirátská strana poté, co navzdory očekávání ve volbách získala jen čtyři křesla poslanců.

“Na základě zjištění lze vyslovit kvalifikovaný závěr, že zástupci STAN v průběhu kampaně opakovaně porušili příslušná ustanovení Koaliční smlouvy a Pravidel osobnostní kampaně,” stojí v analýze, kterou má redakce Neovlivní.cz k dispozici.


Z předvolebního setkání Víta Rakušana a Ivana Bartoše v Orlové. Jejich vztah je skvělý, což se což nedá říct o vztazích mezi Piráty a Starosty v těch nižších patrech. Foto: Starostové

Piráti nyní v zákulisí řeší, zda mají vůbec vstoupit do vlády a co s jejich šéfem Ivanem Bartošem. Někteří členové strany mu vyčítají příliš těsnou vazbu na lídra Starostů Víta Rakušana. Již dříve protestovali proti kroužkování, které vyneslo do sněmovny kandidáty Starostů na úkor Pirátů. Analýza to nyní potvrzuje a přináší další argumenty, proč byla podle Pirátů porušená dohoda.

Analýza postoje STAN zatím byla neveřejná, Starostové ji dostanou až dnes. Nemohli na ni tedy dosud reagovat.

Základní výtka z analýzy zní: Starostové upřednostnili své kandidáty a nás zazdili.

“Kandidáti Pirátů nebyli ze strany STAN, který měl v gesci mikrotargeting, podporováni. STAN cíleně podporoval pouze své kandidáty, ze kterých se polovina dostala do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Na podporu mikrotargetingu STAN byla vynaložena více než 2 krát vyšší částka než na Piráty. Piráti přitom vložili do kampaně 2/3 finančních prostředků,” píše se v analýze.


NEPŘEHLÉDNĚTE: Co stojí za propadákem Pirátů


“Ze 158 kandidátů STAN bylo podporováno formou podporujících postů pouze 52 kandidátů, většinou z čela kandidátky. 68 % vynaložených prostředků na mikrotargeting bylo směřováno ke kandidátům, kteří nakonec získali mandát. Z 33 nových poslanců STAN jich bylo podporováno 26. V tištěném a on-line médiu byly realizovány PR osobní články kandidátů STAN bez vědomí krajského volebního štábu jednotlivých krajů. Tím došlo k porušení pravidel osobnostní kampaně. Z 23 inzerovaných kandidátů STAN (kombinace online/off-line) se 21 dostalo do Sněmovny.”

Analýza na sedmadvaceti stránkách přináší i konkrétní případy, v nichž Piráti spatřují nefér hru. Konkrétně zmiňují například Martina Půtu. “Člen předsednictva hnutí STAN a předseda SLK aktivně koordinoval vydání novin Starostů pro Liberecký kraj, které jednostranně podpořilo kandidáty nominované na kandidátní listinu za STAN. Obsah novin byl i přes výhrady Pirátů publikován. Stejně tak byly rozeslány podporující dopisy, které nezohlednily kritické připomínky Pirátů,” píše se v dokumentu.


Kompletní znění pirátské analýzy ZDE


A samostatné pasáže jsou věnovány i zmiňovanému kroužkování. A také lídrovi Vítu Rakušanovi. “Minimálně v devíti případech vyzvali ke kroužkování přímo kandidáti STAN. Senátorský klub STAN a jeho konkrétní členové samostatně opakovaně podporovali formou videí nebo FB statusů kroužkování kandidátů STAN. V den voleb vyzval ke kroužkování své asistentky předseda STAN ve sponzorovaném příspěvku. Tato asistentka byla na 12. místě kandidátky, tedy na nevolitelném místě. Následně získala mandát poslankyně,” dodávají autoři analýzy.

Analýza se může stát výchozím bodem při interním hlasování Pirátů, kteří si podle vlastních pravidel musí vstup do vlády odsouhlasit na svém fóru.

Zatímco osobní vztahy obou lídrů Bartoše a Rakušana jsou skvělé, totéž se nedá říct o nižších patrech obou uskupení. Střet dvou nekompatibilních světů jsme detailně popsali v zářijovém časopise Neovlivní.cz.

„Piráti jsou v očích Starostů tak trochu mladá arogantní jednotka, která má o všem jasno, ale vůbec neví, jak se vládne. A odmítá jim naslouchat, ačkoli s řízením třeba obcí mají nesrovnatelně větší zkušenosti. A Piráti zase mluví o Starostech jako o zkostnatělých páprdech, kteří nejsou schopni nic vymyslet a oni to za ně všechno musí odpracovat. Jako třeba program, s nímž se jde do voleb,“ shrnul výhrady jeden z členů koaličního předvolebního týmu, který měl možnost sledovat nálady v obou táborech.

Zákulisní dění v politických partajích pravidelně popisujeme v tištěném časopise Neovlivní.cz. Získáte jej v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Starostové

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email