Andrej Babiš udělal z Čechů občany druhé kategorie

Většina občanů ČR kvůli němu nemůže za hranice. Narozdíl od seniorů. Ti sice necestují, ale volí hnutí ANO.

“Zítra o půlnoci chceme otevřít věkovou kategorii 45+. V tomhle videu i volné termíny do O2 universum na Turboočkování, tak se registrujte. Hned. Jo, a průměrný důchod se zvednul na 15 351 korun, takže víc, než jsme slíbili.”

V tomto víkendovém příspěvku premiéra Andreje Babiš na sociálních sítích je řečeno vše. Vytváří dojem, že se blíží očkování pětačtyřicátníků. A současně se staví do pozitivního světla u své voličské základny.


Očkování…Hlavní předvolební téma AB Foto: Úřad vlády ČR

Ve skutečnosti to je ale s očkováním úplně jinak: dodnes není naočkovaná ani celá věková skupina 60+ . Podle aktuálních čísel je ve věkové kategorii 60-64 let naočkováno 8 procent lidé.

A pokud vláda bude s očkováním pokračovat dosavadním tempem, na zmiňované pětačtyřicátníky v praxi dojde řada na konci prázdnin.

Ačkoli tedy nejsou zavřené hranice, fakticky vláda Andreje Babiše podstatné části občanů České republiky jakékoli cesty do zahraničí znemožnila.

Nedokázala je oočkovat, takže do některých zemí – jako je třeba Německo – mají vstup stále zakázaný. Jinam mohou cestovat s podmínkou, že si připlatí další tisíce za testy.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger si to zjevně uvědomuje. O víkendu znovu vyzval Čechy, aby se k očkování registrovali. Přitom mu musí být podle statistik jasné, že se na ně před prázdninami nedostane. “Kdo bude třeba chtít do zahraničí, tak některé státy už uvedly, že by jim mohla stačit jedna dávka. Že by spadal pod tu ochranu (…)  Apeluji na každého, aby si to očkování co nejdříve zařídil,” řekl v televizi Prima.

Na cestování tak může většina lidí v produktivním věku, kteří neprodělali nákazu covid, v letošním létě zapomenout. Většina zemí – pokud vůbec povolí vstup Čechům na své území – totiž po nich bude požadovat doklad o absolvovaném očkování.

Nebo musí Češi počítat se znásobením nákladů samotné cesty. Doklad o očkování může v některých zemích nahradit PCR test, jehož cena za poslední rok zůstává pořád kolem 1700 korun.

Čtyřčlenné rodině se tak dovolená prodraží minimálně o skoro osm tisíc korun. A po návratu z některých destinací, jako je aktuálně například Itálie, si musí připravit stejnou částku. Česká republika totiž požaduje při cestě domů z některých zemí rovněž PCR test.

Sám premiér Babiš se v minulosti opakovaně nechal slyšet, že Češi by své peníze měli raději utrácet doma a v éře covidu nejezdit do zahraničí. “Ale my nechceme nikoho omezovat a někomu něco nařizovat. Naši turisté utratí v zahraničí 70 miliard, tak by bylo skvělé, aby to utratili tady. Naše země a příroda je úžasná, tak proč k tomu tak nepřistoupit. Plno našich lidí jezdí do hor do Rakouska, ale můžou dovolenou trávit i u nás v přírodě. Bylo by fajn, aby lidi měli jistotu a pocit, že je budoucnost oukej. A budoucnost je oukej, my se snažíme všechny podporovat, jak to jde,” prohlásil například loni pro CNN Prima News.

Letošní léto je přitom z hlediska PR pro vládu Andreje Babiše kritické. Pokud se mu nepodaří dosavadní vývoj situace zvrátit, v podzimních volbách může přijít pád. Lidí, kteří mu přestali věřit, totiž podle posledních průzkumu dál přibývá.

Poslední tři průzkumy ukazují, že premiérovo hnutí ANO nemůže počítat s volebním vítězstvím. Ten nejaktuálnější z víkendu dokonce předpovídá, že by Babišovo hnutí mohl skončit až třetí. Předstihly by jej obě demokratické koalice.

Zdroj náhledové foto: Úřad vlády ČR

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email