Andrej už má číslo na Miloše

Všechny spory zažehnány. Ještě zkraje roku vztah prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše procházel silnými turbulencemi. Týmy obou politiků mluvily o vzájemných podrazech. Dnes je z toho naopak pevné spojenectví. Prezident začal s premiérem dokonce komunikovat napřímo. Bez poradců. Co se mezi oběma muži stalo?

„A ty mě nemáš rád.“ Větou pronesenou před svědky u korunovačních klenotů prezident Miloš Zeman zkraje roku odstartoval několikaměsíční napětí, které poznamenalo vztahy hlavy státu s premiérem Andrejem Babišem.

Babiš mu veřejně zkritizoval nejbližší tým – Vratislava Mynáře a Martina Nejedlého, se kterým se brutálně pohádal (popsali jsme v únorovém magazínu Neovlivní.cz). Ještě v květnu si pak podle svých spolupracovníků vážně nebyl jistý, jestli prezident nesplní pohrůžky, které šířili Zemanovi blízcí, a nepřipraví ho o další možnost sestavovat vládu. V kuloárech se nesla informace, že druhý pokus šéf hnutí ANO nedostane, pokud prezidentovi nepřinese 101 podpisů. A že Zeman už si pro ten případ chystá svoji variantu vlády.

Miloš Zeman zase ve stejné době nelibě nesl rozhodnutí Babišovy první vlády v demisi, která vydala údajného hackera Vladimira Nikulina do rukou Spojených států, ačkoli o něj usilovalo Rusko. A podpořila letecké údery spojeneckých vojsk v Sýrii. Zeman proto Babišovi podle zjištění Neovlivní.cz na soukromé schůzce ostře vyčetl, že jej kabinet obchází a neinformuje o krocích, které mají dopad na zahraniční vztahy.

Dnes je všechno jinak. Napětí z první půle letošního roku pominulo. A Andrej Babiš dnes nemá na politické scéně pevnějšího spojence, než je prezident.

„Dokonce už spolu mluví napřímo. Když chce Babiš se Zemanem něco projednat, prostě zavolá jednomu člověku na Hrad a dostane hned termín. Jejich vztah dostal podobu pevného spojenectví,“ popsal vývoj vztahů jeden ze spolupracovníků Andreje Babiše.

Co přesně se mezi oběma muži stalo, co zažehnalo krizi? Z rekonstrukce, kterou redakce Neovlivní.cz sestavila na základě rozhovorů se spolupracovníky Miloše Zemana i Andreje Babiše, se pro vzájemné vztahy jeví jako klíčový výše popsaný krok. Tedy: že spolu začali komunikovat napřímo. Bez prostředníků.

Proč se premiér sešel s Martinem Nejedlým? A zakopali válečnou sekeru? Jak se projevuje ve vztahu s Babišem fakt, že Miloš Zeman nemá rád “slabé kusy”?  Odpovědi přinášíme v aktuálním čísle tištěného magazínu Neovlivní.cz, cesta k předplatnému vede tudy: