Babiš hraje obhajobu ve svých novinách, Čapí hnízdo prý vyřeší dar

Nic jsem neudělal, ale dobrá, navýším miliony na charitu. Andrej Babiš zareagoval na předchozí přihrávku novinářů z listu Mf Dnes, který mu patří. Ti svého majitele v textu “vyzvali, aby kauzu Čapí hnízdo řešil”.

Pár hodin poté, co Neovlivní.cz přineslo exkluzivní zprávu, že Evropský úřad proti podvodům (OLAF) zahájil oficiální vyšetřování okolností, za nichž Agrofert vicepremiéra Andreje Babiše získal 50 dotačních milionů na výstavbu benešovské luxusní farmy Čapí hnízdo, spustil ministr financí mediální obhajobu.

Nejprve ve čtvrtek v jím ovládaných novinách vyšly texty o kauze a komentář, že Čapí hnízdo u Benešova je pro Babiše problém. “Jestli něco z podnikatelské minulosti Andreje Babiše ohrožuje jeho politickou kariéru, je to aféra kolem dotace pro Farmu Čapí hnízdo,” nastínila situaci – šéfem ANO oblíbená – ekonomická novinářka Zuzana Kubátová.

K této kauze:

» Zlom: Brusel spustil oficiální vyšetřování Čapího hnízda
» Exkluzivní rozhovor: Kontroluje unijní peníze, zprávy o Babišovi ji zneklidňují
» Dokument: Co se píše v trestním oznámení na Babišovo Čapí hnízdo
» Kauza č. 2: Evropský úřad proti podvodům vyšetřuje i Babišův Agrofert

Následně popsala, co již díky pátrání novinářů všichni vědí: Dotaci pro farmu získal ministr financí “prostřednictvím anonymní firmy, která se tvářila, že s Agrofertem nemá nic společného. Jen díky tomu si sáhla na peníze z balíku určeného výhradně menším a středním podnikatelům v cestovním ruchu,” uvedla Kubátová a svůj text zakončila výzvou majiteli: “Babiš má jedinou šanci, jak si zachovat tvář: přiznat chybu – ať už vlastní, nebo své firmy. A těch 50 milionů vrátit. Případně je dát na podporu drobného podnikání v cestovním ruchu.”

Hned v pátek Andrej Babiš své noviny “vyslyšel” – zjevně dopředu připraveným způsobem.

“Abych paní redaktorce Zuzaně Kubátové dokázal, že nelpím na penězích, akceptuji její výzvu a navýším rozpočet Nadace Agrofert na rok 2016 o dalších 50 milionů korun, takže celkem bude v letošním roce 106 milionů korun,” napsal politik do MF Dnes.

Zda “dar” bude směřován na podporu drobného podnikání v cestovním ruchu (například mezi Benešovem a Olbramovicemi), jak “navrhla” Kubátová, zatím Babiš nerozvedl.

Dál každopádně tvrdí, že v případu Čapího hnízda se nic nestalo: “Právníci jsou přesvědčeni, že policie, Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) a auditní orgán Evropské unie nemají na co přijít, protože se nic nestalo. Počkám tedy na výsledek vyšetřování.”

Ve skutečnosti je to tak, jak napsalo Neovlivní.cz v úterý: prověřování, zda se Čapím hnízdem vůbec zabývat, již evropští vyšetřovatelé udělali – a rozhodli se, že ano, vyšetřování má reálný základ a je nutné. “Po předběžné analýze OLAF zahájil šetření týkající se projektu v rámci firemní skupiny Agrofert,” stojí ve stanovisku tiskového odboru, který redakce dostala.

Jak dlouho bude vyšetřování trvat, OLAF nezveřejnil. Pouze podotkl, že v roce 2014 průměrná doba vyšetřování byla 21 měsíců. “Od té doby se délka vyšetřování významně zkrátila,” napsal tiskový odbor Evropského úřadu proti korupci.

Pokud by Brusel podezření potvrdil, nejpřísnějším trestem je, že bude muset stát 50 milionů vracet.

Sám Babiš k navrácení dotace důvod nevidí. “Nebudu skákat tak, jak novináři pískají. Celá záležitost je politická objednávka, která mě má poškodit, a všechno se děje jen na základě anonymu.”

Svůj vzkaz v Mf Dnes podepsal “vicepremiér, šéf hnutí ANO” – nejviditelnější titul “ministr financí ČR” vynechal.