Babiš jako riziko? To koalice ho od státní správy dodnes neodstřihla

Vládní politici se dnes chystají grilovat miliardáře za jeho manýry, očistit státní správu od jeho vlivu se jim ale dodnes nepodařilo.

Byl červen 2022 a tehdejší ministr zemědělství Zdeněk Nekula oznámil, že Agrofert by mohl státu a EU vracet až 4,5 miliardy korun na dotacích, a to kvůli střetu zájmů svého majitele. Je březen 2024 a z Nekulových slibů nezbylo skoro nic. Vrátily se jen drobné v řádech jednotek milionů.


AB Foto: Hnutí ANO

Místo toho se dnes koalice se naopak chystá grilovat majitele Agrofertu a opozičního politika Babiše za to, že si shání kompro na politickou konkurenci a představuje bezpečnostní riziko pro stát.

Koaliční politici u toho ovšem zapomínají dodat, že mu stále ponechali dost lidí ve státní správě, kteří nikdy nebyli loajální ke státu, ale právě k Andreji Babišovi. Získávat informace z policie, úřadů a institucí třeba i na politickou konkurenci tak pro něj ani tři roky po odstavení od moci není žádný velký problém.

Psali jsme to opakovaně: byli to politici Fialovy vládní koalice, kdo sliboval důslednou očistu státní správy a nazýval to “deagrofertizací”. Jenže v praxi se ukázalo, že to nebude tak jednoduché a kabinetu Petra Fialy se to nedaří, jak jsme zveřejnili už v roce 2022 v časopise Neovlivní.cz.


ČTĚTE TAKÉ: Babiš odchází. Osm postav na mušce


A následně jsme to psali ještě mnohokrát: v případě České pošty, NAKIT i dalších úřadů. Loni to pak veřejně potvrdil i předseda vlády Petr Fiala: Aparát vzdoruje. Premiér to řekl v souvislosti s vládními škrty, které zčásti utajil před státními úředníky. Právě proto, že by to hatili.

“Někdo nám vyčítá, jak to, že to nemáme konkrétně na jednotlivá ministerstva, proč nám to nedali do posledního čísla? Protože kdybychom to chtěli po nich, tak nikdy nesnížíme provozní výdaje státu o pět procent. Nikdy,” řekl nezvykle otevřeně Fiala v úterý na summitu ReVize.

“Jedna věc je mít vizi a dívat se na věci správně. A druhá věc je dovést je do konkrétních výsledků. Je to těžké v byznyse, je to těžké ve vlastní firmě a je to neuvěřitelně těžké ve státním aparátu,” dodal premiér.


NEPŘEHLÉDNĚTE: Babišova bezpečnostní síť


Vláda přitom při svém nástupu slibovala rozsáhlé čistky a propouštění ve státní správě, aby aparát znovu rozeběhla a zbavila lidí spojených s bývalou vládní garniturou. Praxe ale byla složitější. Nejen proto, že nová vláda ctí jiné principy než Andrej Babiš a nehodlala rozpoutat personální čistky. Ruce jí svazoval i služební zákon. Ten umožňuje vyhodit úředníka jen ve vybraných případech; například po odsouzení za úmyslný trestný čin nebo za opakované špatné hodnocení od nadřízeného. A to chvíli trvá. Jedinou rychlou cestou jsou takzvané systemizace. Tedy změna organizační struktury úřadu.

„Ta spočívá v tom, že ministr na vládu předloží novou organizační strukturu, kde různě přehází odbory v rámci sekcí, sekce zase trochu přejmenuje a to ho pak opravňuje i ke změně tzv. představených (tedy náměstků nebo ředitelů odborů nebo vedoucích oddělení),“ přiblížil pravidla hry ve svém článku pro časopis Neovlivní.cz dlouholetý státní úředník Ondřej Votruba.

A jedině tak se mohlo stát, že vláda nesplnila ani další slib, že Babišův byznys odstřihne od státních zakázek. Stal se pravý opak. Zatím poslední zveřejněná čísla ukazují, že Agrofert má za sebou co se týče státních zakázek rekordní rok. V roce 2022 je získal v hodnotě téměř deseti miliard korun. Svůj předchozí rekord Agrofert překonal trojnásobně, vyplývá z údajů společnosti Datlab.

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email