Babiš rozjíždí kampaň za návrat. S nepravdivým argumentem

Za necelou dekádu, kterou Andrej Babiš strávil v politice, rozmnožil svůj majetek o téměř sto miliard korun. Politika svědčí jeho byznysu, ačkoli tvrdí opak. Teď se chce vrátit na premiérský post, pojistit si své podnikání a hlavně: získat zpátky ztracenou moc.

Ještě loni Andrej Babiš tvrdil, že kandiduje na předsedu svého hnutí ANO naposledy. Ostatně bylo před prezidentskou volbou a oligarcha tajně doufal, že usedne na Hrad. Nestalo se.


Foto: Hnutí ANO

A tak začal chystat návrat do premiérského křesla, jak jsme popsali v zářijovém časopise Neovlivní.cz. A nyní už oznámil, že chce dál řídit své hnutí z pozice předsedy. Žádný Havlíček, žádná Schillerová.

“Já budu kandidovat na předsedu hnutí v únoru a pak se uvidí,” odpověděl Babiš v neděli na dotaz CNN Prima News, zda bude chtít být znovu premiérem.

V pořadu také potvrdil informace z časopisu Neovlivní.cz, na čem hodlá v kampani stavět. Ve zkratce bude stavět na tom, že do politiky vůbec nechtěl, dělá to jen kvůli “lidem” a poškozuje tak svůj vlastní byznys. “Lituju toho, že jsem šel do politiky, neměl jsem tam chodit. Kdybych věděl, co se stane za 10 let, nikdy bych to neudělal,” dodal.

Ve skutečnosti politika jeho byznysů vůbec neškodila. Bylo to přesně naopak, v politice rekordně rozmnožil svůj majetek. Ukazují to následující čísla.

V roce 2013, kdy Babiš v předčasných volbách nečekaným výsledkem 18 procent vstoupil do vrcholové politiky, odhadl časopis Forbes jeho majetek na zhruba 40 miliard korun. Za poslední dekádu, kterou je v politice, si polepšil o více než sto miliard. V zatím posledním žebříčku miliardářů, který Forbes publikoval letos v říjnu, se opět umístil na předních příčkách se 170 miliardami.


ČTĚTE TAKÉ: Temná hra o Krejčíře


Agrofert totiž navzdory krizi loni zaznamenal historicky nejlepší hospodářské výsledky. Svůj zisk oproti předchozímu roku více než zdvojnásobil. A to na 12,9 miliardy korun oproti 5,78 miliardy z roku 2021. Babišovu impériu rostly i tržby, konkrétně o 33 procent na 245 miliard korun.

Čísla jednotlivých závodů jsou impozantní. Telegraficky: Jeho firmě Vodňanská drůbež loni meziročně vzrostl zisk po zdanění na 240 milionů, tedy o 165 procent. Výrobce hnojiv Lovochemie dokonce počítá meziroční nárůst o 1225 procent. Zemědělská společnost Farmtec zase zaznamenala meziroční nárůst tržeb o 56 procent na 1,12 miliardy korun.

Rekordní rok má holding za sebou, i co se týče státních zakázek. Získal je v hodnotě téměř deseti miliard korun. Svůj předchozí rekord Agrofert překonal trojnásobně, vyplývá z údajů společnosti Datlab.

A škodný v politice nebyl ani na dotacích. Že to spolu jednoznačně souvisí, dokázal už první rok Andreje Babiše v roli ministra financí. Během této doby narostly vládní a evropské dotace pro Agrofert o 50 procent, z jedné miliardy se rázem stala miliarda a půl. Za celou jeho ministerskou éru v letech 2014–2017 to pak bylo sedm miliard korun.

A dotace rostly dál: v roce 2019, kdy už byl Babiš premiérem, dosáhly už dvou miliard. Pro ilustraci číslo z roku 2010, kdy oligarcha ještě nebyl v politice – veřejné subvence tehdy dosáhly jen 550 milionů.

Je to přitom celé na hlavu postavené. Babiš byl v roli ministra v pozici toho, kdo se podílí na pravidlech pro přidělování dotací. Zároveň byl příjemcem dotací a současně vrchním kontrolorem za stát. Přesto stále dokáže tvrdit: „Žádný střet zájmů nemám. Jsou to lži.“

A Agrofert nárůst dotací vysvětluje tím, že roste samotný holding. „Ano, je pravdou, že za posledních deset let získáváme vyšší částku na dotacích. Tento trend je ovšem primárně způsoben tím, že se koncern rozrůstá o další společnosti, a tím pádem přirozeně roste objem získaných dotací,“ brání se firma podezření z nefér hry.

Jak moc přitom byly pro holding dotace důležité, ukázaly „hubené roky“, kdy se Agrofertu jeho byznys nedařil. Bylo to kupříkladu v roce 2018. Publikovali jsme tehdy odbornou analýzu Roberta Němce, který dospěl k jasnému závěru: „Bez dotací by byla skupina Agrofert za rok 2018 pravděpodobně v zisku před zdaněním, ale ve ztrátě po zdanění.“

Němec přitom vycházel jen z otevřených zdrojů, respektive výročních zpráv o hospodaření koncernu.

Byznys ale není jediný důvod, proč chce Andrej Babiš zpět. “Primárně mu chybí moc, kterou měl. To je jeho hnací motor. A pak je tu samozřejmě byznys Agrofertu,” citoval časopis Neovlivní.cz blízkého spolupracovníka Babiše.

Jak se chce vrátit zpátky do první politické ligy? Detaily jsme popsali v zářijovém časopise Neovlivní.cz. Pořiďte si PŘEDPLATNÉ a žádný text už neminete.

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email