Babiš zase prohrál soud o StB. Lustrační zákon proti němu ale vláda neprotlačila

Slovenský Ústavní soud zamítl poslancovu žalobu ohledně jeho evidence v registru agentů tajné komunistické policie

Opoziční poslanec Andrej Babiš opět prohrál spor ohledně svojí spolupráce s StB. Veřejně je tedy dál vedený jako komunistický konfident s krycím jménem Bureš.

Slovenský Ústavní soud dnes zamítl další jeho žalobu, kterou se ve finále už roky marně domáhá vymazání z registrů tajných spolupracovníků StB. Soud tak rozhodl navzdory očekávání Babišových spolupracovníků, kteří si po nástupu Ficovy vlády na Slovensku podle zjištění Neovlivní.cz slibovali obrat ve vleklé soudní při. Babiš se ostatně osobně vložil do slovenské předvolební kampaně a podpořil Roberta Fica proti jeho politickým konkurentům.

Záznamy ze svazku StB k lídrovi hnutí ANO Andreji Babišovi. Zdroj: ÚPN

Lídr hnutí ANO přitom původně spor o evidenci svého jména mezi spolupracovníky StB vyhrál. Ovšem především díky výpovědím samotných příslušníků tajné komunistické policie. Ti tvrdili, že spisy falšovali a Babiš je v nich uvedený neoprávněně.

Slovenský Ústav paměti národa ale podal proti rozsudku dovolání, protože byl přesvědčen, že Andrej Babiš byl vědomým spolupracovníkem StB s krycím jménem Bureš. Bývalí příslušníci StB podle ústavu nemluvili u soudu pravdu.

“Jejich profesionální etika nedovoluje, aby své bývalé klienty – agenty mohli nějakým způsobem zveřejnit a způsobit jim tak jisté nebezpečí,” reagoval na jejich svědectví ředitel ústavu Ondrej Krajňák. “Krycí jméno Bureš vystupuje ve 12 nezávislých svazcích získaných na pěti nezávislých místech,” dodal.

Ústav následně uspěl s dovoláním u Ústavního soudu, který původní rozsudek zrušil a nařídil případ znovu projednat. Slovenské soudy pak následně kauzu uzavřely a konstatovaly, že Andrej Babiš byl ve svazcích StB vedený oprávněně.

Tento rozsudek je pravomocný a dodnes tedy platí. Současné spory se vedly jen o to, jaký úřad či instituci měl Babiš žalovat.

Sám Babiš opakovaně odmítá, že by byl vědomým agentem StB. “Je to od začátku zmanipulované. Nikdy jsem nic nepodepsal, nic jsem neprovedl. Vydírali mě, jsem na nějakém seznamu a z toho se dnes dělá kvazi politický proces,” hájí se.

Proti rozsudkům podával další žaloby, všechny – včetně té dnešní – byly zamítnuty.

Expremiér podal žalobu i k Evropskému soudu pro lidská práva. “Jak jsem řekl, budu se soudit do konce života, nikdy se nevzdám a svoje jméno očistím,” prohlásil.

Současná vládní koalice přitom připravila novelu lustračního zákona, která by nově zakazovala agentům StB stát se ministrem. To by v případě Babišova vítězství v příštích volbách znamenalo, že by nemohl usednout ve vládě.

“Předminulá vláda vykleštila lustrační zákon. Paradoxně tak teď musí mít lustrační osvědčení vysocí úředníci, ale jejich šéfové (ministři) nemusí. Tuhle nelogičnost napravujeme, na ministerstvu jsme připravili zákon, který opět zakáže agentům a spolupracovníkům StB vstup do vlády,” uvedl v roce 2022 ministr vnitra Vít Rakušan, jehož resort novelu připravil.

A jak Rakušan tehdy v září 2022 dodal: “Jak jsme slíbili, projednáme a uvedeme jej v platnost co nejdříve.”

Novela následně prošla vládou, koalice ji ale sněmovnou dodnes neprotlačila.

Zdroj náhledové foto: ÚPN

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email