Babiš zastavil stavbu miliardové rezidence

Rozlehlé rodinné sídlo v Průhonicích mělo být podle původního plánu hotovo v roce 2025. Tedy v roce, kdy se Andrej Babiš hodlá ucházet v parlamentních volbách o premiérský post. Místo toho začali sousedé vídat politikovu ženu v jiném domě.

Je to přesně rok, co jsme přinesli informace a fotografie obří rezidence, do níž tehdejší prezidentský kandidát Andrej Babiš hodlal investovat přes miliardu korun.

„Na samotném kraji Průhonic na dohled tamního zámku vyrostlo vilové městečko. Právě se dokončuje poslední etapa výstavby, v řadě domů se už bydlí. Jedna vila ale ještě ani nemá základy. Bude stát u lesíku na rohovém pozemku, který tvoří hned šest scelených parcel. Dělníci na něm teď v říjnu teprve chystali oplocení třímetrovou zdí z gabionů. ‚Jojo, tady se teprve začíná. Hotovo bude tak za tři roky,‘ říká jeden z nich,“ napsali jsme tehdy v časopise Neovlivní.cz.

Rohový pozemek už je obehnán
obří zdí z gabionů. Zdroj: Neo

Dnes už je zmiňovaná gabionová zeď hotová. Přibyla i speciální vrata a také reklamní poutač na výrobce plotů. Stavaři obehnali pozemek důkladně, dovnitř skoro není vidět.

Ale to je také všechno. Samotná stavba se zastavila.

„Žádný ruch tu vidět není, postavili zeď a zmizeli,“ říká jedna z místních obyvatelek.

PROČ SE NESTAVÍ? TO JE TAJNÉ

Dělníci z pozemku odešli pár týdnů poté, co jsme na Babišovu investici upozornili. A co si dal politik záležet na tom, aby se od své nákladné nemovitosti distancoval.

„Teďka jsem se dokonce dozvěděl, že mám v Průhonicích stavět nějaký dům, kam se mám stěhovat. To je samozřejmě nesmysl. Tady bydlím 16 let a chci tady zůstat do konce mého života. Takže nikam se nestěhuju,“ říkal loni v listopadu ve videu, v němž promlouval o své prezidentské kandidatuře.


ČTĚTE TAKÉ: Rezidence, kterou staví Babiš. Podívejte se, jak bude vypadat


To, že se nová rezidence buduje přímo pro Andreje Babiše a jeho rodinu, nicméně tehdy pro Neovlivní.cz potvrdili dva svědci, kteří se podíleli na přípravné dokumentaci ke stavbě. „Dostali jsme takovou informaci, že to je Andreje Babiše. Neměli jsme se o tom nikde šířit,“ uvedl jeden z nich.

Mlčenlivostí si nadřízení zavázali i druhý zdroj redakce. I on potvrdil, že se staví pro Babiše. Formálně byly stavba i pozemek napsány na Babišovu realitní společnost Imoba.

Právě Imoba byla investorem všech staveb v průhonickém Park resortu. A byla uvedena v úředních dokumentech coby investor i u této zmiňované rezidence. Podle aktuálních dat z katastru nemovitostí se na tom ani po roce nic nezměnilo. Redakce Neovlivní.cz ověřila, že pozemky dál patří Imobě. Jen se na nich nestaví.

„Je to zvláštní, protože původně byl velký tlak na to, aby veškerá dokumentace byla hotová rychle a mohlo se začít stavět co nejdříve. Tlačili hodně na to, aby to bylo všechno rychle, rychle,“ popsal nyní již zmiňovaný zdroj, který se podílel na přípravné dokumentaci ke stavbě.


Vizualizace nové rezidence, kterou Andrej Babiš začal stavět v Průhonicích Zdroj: Studio A32

Zástupci Imoby na dotazy zaslané redakcí, proč se stavba zastavila, neodpověděli. Mluvčí celého holdingu Agrofert Pavel Heřmanský přitom odkázal právě na Imobu s tím, že nespadá do koncernu, a proto za ni mluvit nebude. „Její investiční strategii nebudeme komentovat,“ řekl Heřmanský.

Mlčí i Andrej Babiš, který s redakcí Neovlivní.cz dlouhodobě nekomunikuje. Před časem řekl, že s „mafiánským serverem“ mluvit nikdy nebude.

Důvody, proč se stavba zastavila, neprozradila ani šéfka stavebního úřadu Průhonic. „Nebudu vám k tomu vůbec nic říkat,“ reagovala na otázky ředitelka úřadu Anna Vobořilová.

Oficiálně podle informací Neovlivní.cz stavebník předestřel úřadům verzi, že se čeká na příznivější ceny.

Možné vysvětlení však nabízí i rodinná situace politika.

Kde sousedi už od léta vídají politikovu ženu? Detaily stavby popisuje aktuální číslo časopisu Neovlivní.cz, které je k mání v sekci PŘEDPLATNÉ. Časopis můžete pořídit i jako vánoční dárek.

Zdroj náhledové foto: Neovlivni.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email