Bartoš v kleštích. Piráti odhlasovali, že Blažek snižuje kredit vlády

Co přesně to bude znamenat, není jasné. Lídr Pirátů ale doposud odmítal jít kvůli ministrovi spravedlnosti do střetu v koalici.

Vládní Piráti si v pondělí večer odhlasovali usnesení, podle něhož další působení Pavla Blažka v roli ministra spravedlnosti ohrožuje důvěryhodnost vlády.


Ilustrace: Shutterstock

Hlasovalo se o větě: “Česká pirátská strana konstatuje, že setrvání Pavla Blažka ve funkci ministra spravedlnosti ohrožuje důvěru ve spravedlnost a právní stát České republiky i plnění cílů programového prohlášení vlády ČR.

Co přesně to bude v praxi znamenat, to v tuto chvíli není jasné. Hlasování vyvolala europoslankyně Markéta Gregorová, její pozice v partaji ale není tak silná, aby dokázala protlačit například odchod Pirátů z vlády. Jak jsme popsali v časopise Neovlivní.cz, lídr hnutí Ivan Bartoš v koaličních rozhovorech na odchod Blažka z vlády nikdy netlačil. Naopak jeho postoj byl takový, že jde o ministra z ODS a ta – včetně premiéra – za něj nese odpovědnost.

“Bartoš nikdy nedal najevo, že by kvůli Blažkovi odešel z vlády,” citovali jsme koaličního politika, který o tom se šéfem Pirátů opakovaně mluvil.

Pavel Blažek čelí kritice Transparency International a části médií za střet zájmů: ten spočívá v tom, že je na jedné straně ministr spravedlnosti a na straně druhé byl roky zapojen do brněnského dění, které intenzívně vyšetřuje policie. Protikorupční organizace Blažka obvinila z nemístných zásahů do vyšetřování, fakticky ale nic nezákonného či nestandardního ministrovi nikdo nedokázal. Jeho aktivity “jen” nepůsobí věrohodně.

Ministr spravedlnosti má podporu premiéra Petra Fialy, který před pár dny znovu zopakoval, že Blažek zůstane.


Příběh brněnské kauzy, která může smést vládu jsme popsali v časopise Neovlivní.cz

Sám ministr se k žádnému odchodu nechystá. Hlasování Pirátů komentoval slovy: “Z celkem 1177 členů Pirátské strany mi jich elektronicky vzkázalo nedůvěru 369, méně než třetina. A dnes večer mne ve funkci podpořilo 129 osobně přítomných delegátů brněnského sněmu ODS zastupujících 898 zdejších členů. A oni, na rozdíl od celorepublikově hlasujících Pirátů, v Brně žijí. Nerozhodovali se tak na základě smyšlenek a dohadů v médiích či na sítích, ale s reálnou znalostí prostředí a také, a to je důležité, až poté, co mi dali možnost sdělit jim bezprostředně má stanoviska. Přeji Markétě Gregorové, aby ke svému zviditelnění našla i jiná témata než jen lacinou negaci Pavla Blažka.”

Piráti proti ministrovi vytáhli kauzu, o níž jsme už loni napsali, že má potenciál shodit Fialovu vládu.

“To, co nedokázala akce Dozimetr v Praze, můžou spustit policejní razie, které se poslední týdny staly nedílnou součástí brněnské politiky. Tamní aféra s kupčením s byty a dalším majetkem města totiž ohrožuje politiky Fialovy koalice. A má potenciál shodit vládu,” napsali jsme loni v listopadu.

Jak přesně brněnská kauza ohrožuje Fialův kabinet? Pořiďte si PŘEDPLATNÉ a už vám žádný text neuteče.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email