Bývalý šéf lidovců Bělobrádek zvažuje návrat

Někdejší úspěšný předseda vládní KDU-ČSL potvrdil, že chce partaji pomoci vystoupit ze stínu. “KDU-ČSL nesmí opouštět hodnoty, ale musí je interpretovat jazykem dnešní doby.”

Volební preference a rozhádaný stav lidové strany podle zjištění říjnového časopisu Neovlivní.cz přiměl bývalého úspěšného předsedu KDU-ČSL Pavla Bělobrádka k úvahám o návratu do vedení partaje.


Pavel Bělobrádek Foto: KDU-ČSL

Náchodský regionální politik Bělobrádek stranu převzal poté, co v roce 2010 vypadla poprvé ze Sněmovny. Podařilo se mu ji konsolidovat a v roce 2013 vrátit zpátky do poslaneckých lavic. Po osmi letech, které lidovci strávili v Sobotkově vládě a následně v opozici, Bělobrádek odešel, jak říká na „vejměnek“. A to se má teď změnit.

„Chce se vrátit, už se na to nemůže koukat,“ uvedl lakonicky lidovecký politik, který s Bělobrádkem o jeho úmyslech mluvil.

Sám Pavel Bělobrádek na přímý dotaz Neovlivní.cz pak úvahy o návratu potvrdil.

„Čtyři roky jsou už docela dlouhá doba, a ano, teď uvažuji o návratu. Odpočinul jsem si, byl jsem víc doma, děti odrostly. Myslím, že mám určitou zkušenost i jistý kredit, což by nyní mohlo být ve prospěch strany,“ řekl redakci Bělobrádek, který je aktuálně náměstkem hejtmana Královéhradeckého kraje.


ČTĚTE TAKÉ: Předsmrtná křeč lidovců. Co se odehrává v zákulisí vládní partaje


I jeho znepokojily preference lidovců; přesto věří, že se to dá otočit. Strana se nicméně musí přizpůsobit okolnímu světu.

„Ta dvě procenta sice vyšla v jediném průzkumu, ty ostatní dopadly lépe, ale je jasné, že nerosteme. Jsme ve stínu,“ říká. „Ale jsem přesvědčený, že ta rovnice má řešení. SPOLU je pěkný projekt, o to strach nemám. A KDU-ČSL nesmí opouštět hodnoty, ale musí je interpretovat jazykem dnešní doby. Hodnoty neměnit. Interpretace ale musí být srozumitelná pro tvrdé jádro i měkký obal. Tenkrát se nám to dařilo, tak uvidíme, jestli se ukáže, že by pro tu samotnou věc bylo dobré, abych se zase začal objevovat víc.“

Jak sám říká, předsednické ambice nemá. Marian Jurečka se tedy alespoň nyní nemusí o svou pozici bát. Někdejší lidovecký šéf raději předem upozorňuje, že zdravotně je fit. Dodnes ho totiž rozčilují řeči, že se do ústraní stáhl kvůli svému onemocnění roztroušenou sklerózou.

„Musím odmítnout všechny ty debilní předsudečné řeči, že jsem odešel ze zdravotních důvodů. Nebylo to tak, politiku navíc neděláme nohama. Byl jsem unavený a také jsem dospěl k přesvědčení, že strana potřebuje nový impuls. A teď uvidíme, jestli bude ku prospěchu věci se vrátit a zda bude poptávka,“ dodal bývalý lídr KDU-ČSL.

Bělobrádek byl mimochodem jedním z mála politiků, který přiváděl do nepříčetnosti lídra hnutí ANO Andreje Babiše. Jak jsme kdysi popsali, cholerického miliardáře vytáčel lidovcův stoický klid, absence mocenských ambicí a zjevný pakt s tehdejším premiérem Bohuslavem Sobotkou. „Babiš má pocit, že jím Bělobrádek pohrdá,“ citovali jsme v roce 2016 jednoho z blízkých Babišových spolupracovníků.

Pomůže KDU-ČSL návrat úspěšného předsedy? Proč spolu předseda a první místopředseda nemluví? Předsmrtná křeč lidovců v říjnovém časopise Neovlivní.cz, který právě míří k předplatitelům. Magazín k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: KDU-ČSL

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email