Beru všechno. Babiš loví hlasy u Romů i v SPD, která proti nim brojí

Kdo se opírá o nácky, nebude hájit zájmy Romů, zní varovné hlasy z romské komunity.

Andrej Babiš zjevně nemá obavu, že by se ho kdokoli z druhého tábora zeptal, jak to přesně myslí. Pro podporu v prezidentské volbě si v jeden den zajede do romské komunity. Druhý den klidně vyjednává s lidmi z Okamurova SPD, aby si zařídil hlasy i od jejich stoupenců.


Foto: Petr Pe / Shutterstock.com

Během jediného týdne sdíleli Romové na sociálních sítích s ve své komunitě minimálně dvě fotografie s Andrejem Babišem. Nejprve to byl Ferdinand Baník z Náchoda, který se sešel s lídrem ANO minulý týden a následně vyzval Romy, aby jej volili.

Včera před televizní debatou pak reportér Reflexu Martin Bartkovský zveřejnil fotku Babiše, který se týž den účastnil rodinné oslavy v další romské rodině. “Na dnešní rodinnou oslavu přijal pozvání i Andrej Babiš. Pro nás v prezidentských volbách jasná volba,” stálo na původní fotografii.

A ve stejných dnech vyjednával Andrej Babiš o podpoře s Okamurovou SPD. Hned po prvním kole za ním domů přijel poslanec SPD Jaroslav Foldyna. “Bavili jsme se, za jakých podmínek je možná podpora SPD ve druhém kole pana Babiše,” potvrdil Foldyna SeznamZprávám a dodal: “Myslím, že to bylo na pozvání pana předsedy Babiše.”

S Okamurou ostatně Babiš úzce spolupracoval už jako premiér, SPD s vládou opakovaně hlasovala. Jeho kabinet tak stál přímo na podpoře SPD.

Okamurovo hnutí přitom ministerstvo vnitra opakovaně zařazuje do svých zpráv o extremismu. A vede je mezi hnutími, která šíří informace právě proti Romům. “Někteří jeho členové byli velmi aktivní v šíření informací zaměřených proti muslimům, imigrantům či Romům,“ uvádí zpráva.

Přesná čísla o tom, jak Romové v minulosti volili, nejsou k dispozici. Portál Romea uvádí, že navzdory obecně vnímanému přesvědčení, že “Romové voli Babiše”, skutečnost bude patrně jiná. Čísla jsou jen z vyloučených lokalit a tam jeho podpora dosahuje až 80 procent.

“Romové volí Babiše,” takový narativ se šíří mediálním prostředím na základě volebních dat ze sociálně vyloučených lokalit. Symbolem a “důkazem”, že tomu tak je, se stala především data z mosteckého sídliště Chanov a ústeckých Předlic. Jiná čísla, jak volí Romové, totiž neexistují a ani nemohou. Jenže, více jak polovina Romů dnes žije mimo tyto sociálně vyloučené lokality a navíc je zde již celá řada vzdělaných Romů a Romek ze střední třídy, z nichž velká část volí podobně jako velká část jejich “bílých” sousedů a Andrej Babiš jejich volbou není,” uvádí autoři zprávy webu Romea.

Motivaci, proč část romské komunity volí právě Babiše, popsal pro Romea předseda Unie olašských Romů Josef Stojka.  Kromě romských výzev, aby jej volili, za tím je hned několik důvodů. “K tomu se připsalo to, že pana Babiše znali už z dřívějška coby bývalého premiéra, podnikatele a politika, který zvýšil lidem důchody. Většina z nich byla i toho názoru, že jdou volit menší zlo, které už znají, než zlo, které vypukne. Ale pořád tu byla část Romů, kteří si lépe zmapovali a spočítali, co nový prezident může společnosti přinést a podle toho se ve volbách rozhodovali,” řekl Stojka.

A část Romů podpora Babiše trápí. “Jsem hluboce přesvědčený,  že volba Babiše jde proti zájmům Romů, a to jednak z důvodu mnohých protiromských výroků pana Babiše, tak také co se týče jeho spolupráce s SPD, a to jak na půdě parlamentu, tak nyní v prezidentské volbě,” citoval portál Romea aktivistu Jarosalva Mika. “Už tento fakt by mohl Romům napovědět, že kdo se opírá o nácky, ten nebude hájit zájmy Romů,” dodal.

A sám Andrej v minulosti čelil kritice za svůj výrok o koncentráku v Letech. “Byly doby, kdy všichni Romové pracovali. To, co píšou v novinách, ti blbečci, že tábor v Letech byl koncentrák, to je lež. Byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam,” zaznamenal v roce 2016 jeho slova portál Aktuálně.cz.

Podle historických pramenů prošlo táborem v Letech 1308 osob, zemřelo v něm 327 lidí, z toho 241 dětí mladších 14 let. Dalších asi 540 lidí skončilo v Osvětimi.

Zdroj náhledové foto: Petr Pe / Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email