Bezpečnostní složky čeká velká personální rošáda

Kdo všechno odejde a kdo přišel o důvěru ministrů Fialovy vlády popisuje aktuální vydání časopisu Neovlivní.cz

Bezpečnostní složky čeká letos po dlouhé době významná personální obměna. Končí šéf vojenských tajných služeb, penze se blíží řediteli NBÚ a do třetice kolují informace o výměně na pozici šéfa BIS.

Jejich jména veřejnost vlastně ani moc nezná. O existenci úřadu, který řídí, se zpravidla dozvědí jen v případě nějakého průšvihu. Ředitelé tajných služeb i Národního bezpečnostního úřadu přitom patří mezi nejmocnější postavy ve státě, které disponují řadou citlivých informací.


Ilustrace: Shutterstock.com

Každá vláda se proto snaží, aby tajné služby i NBÚ řídili lidé, kterým důvěřuje. Nejlépe ti, které si sama vybere a dosadí. Chce si tak mimo jiné zajistit, že se tyto složky „neutrhnou ze řetězu“ a nespustí akci typu Robert Šlachta s komandem na Úřadu vlády.

Kabinet Petra Fialy má teprve dva roky po svém zvolení šanci ovlivnit, kdo bude řídit dva z takových mocných úřadů: Vojenské zpravodajství a NBÚ. Dosavadní ředitele Jana Berouna a Jiřího Langa jmenovaly vlády předchozí, Fialovi ministři je tedy zdědili. A oba se chystají podle informací Neovlivní.cz vyměnit.

Oficiálně Úřad vlády jakékoli personální změny nekomentuje, stejně tak jejich jednotliví aktéři Beroun a Lang.

„K tématu, které je předmětem vašich dotazů, se nebudu vyjadřovat,“ uvedl ředitel NBÚ Lang.

Právě Langův odchod je přitom už jistý. Řediteli úřadu, který lidem a firmám vydává osvědčení pro práci s utajovanými skutečnostmi a dělá jejich prověrky, bude letos v červenci sedmašedesát. Dlouholetý zpravodajský důstojník, který před NBÚ řídil jedenáct let tajnou službu BIS a do úřadu jej vyslala vláda Bohuslava Sobotky, přesluhuje už druhý rok. Navíc se delší čas netěší dobrému zdraví.

„Jeho odchod je jistý. O tom, kdo ho nahradí, ale definitivně rozhodnuto nebylo. Na vládě se to ještě neřešilo,“ uvedl jeden z ministrů.

V zákulisí byl zájem o křeslo šéfa NBÚ připisován druhému z dvojice, řediteli Vojenského zpravodajství Janu Berounovi. Někdejšího policistu, který měl rovněž zkušenost z civilních tajných služeb, si do čela vojenských špionů a agentů vybral ještě ministr za ANO Martin Stropnický.

Proč přišel právě Beroun o důvěru některých ministrů? Co mu vláda zatím nabídla? A kdy skončí v čele BIS Koudelka? Zákulisí velkého bezpečnostního třesku popisuje aktuální vydání časopisu Neovlivní.cz. K dispozici v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email