Birke: ČSSD? Zkrátka smutný příběh

Pobočník několika premiérů odhaluje zákulisí sociální demokracie, která dnes volí nové vedení.

Hned sedm sociálních demokratů dnes hodlá usilovat o post šéfa sociální demokracie a dovést ji zpět do Sněmovny. Favority jsou zatím odcházející ministryně Jana Maláčová a starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda.

Jak říká v rozhovoru pro aktuální vydání časopisu Neovlivní.cz pobočník hned několika sociálnědemokratických premiérů a starosta Náchoda Jan Birke, nové vedení bude muset urovnat především vztahy uvnitř partaje. Jak bez okolků přiznává, za vypadnutí strany ze sněmovny si mohou její politici sami.


Tady ještě Jana Maláčová a Jan Hamáček věřili, že ve volbách ČSSD uspěje. Foto: ČSSD

„Bohužel to dospělo do stavu, kdy se dnes jednotliví lídři spolu ani nechtějí bavit. Zkrátka smutný příběh. Ale buď chceme zůstat v ČSSD a překročit vlastní stíny, nebo to nemá cenu. Je to jako v manželství: když s tou ženou chcete dál žít, musíte vytvářet kompromisy. Bez toho to nejde,“ říká v rozhovoru pro Neovlivní.cz Jan Birke.

Neo: Pro začátek si vyjasněme pozice. Nikdy jsem ČSSD nevolila, popsala jsem stovky článků o podvodech a průšvizích jejích funkcionářů i členů. Přesto považuji za špatné, že sociální demokracie vypadla ze sněmovny. Ale řekněte mi: proč by měl teď někdo tuhle partaj volit?

Máte pravdu. Nejdřív se musíme srovnat my sami. Srovnat si poměry uvnitř partaje. Nemůžeme mluvit jeden hot a druhý čehý, musíme mluvit jedním jazykem a nemůžeme se veřejně hádat prostřednictvím médií. Díky tomu jsme tam, kde jsme. A za druhé musíme stranu stabilizovat ekonomicky. Pokud se někdy ještě budeme chtít podílet na správě téhle země, musíme mít vyřešené vlastní financování. Jak to asi tak vypadá, když nezvládáme vlastní financování a chceme mluvit do financování státu? Teprve pak můžeme řešit odpověď na tu vaši otázku, proč by měla být ČSSD ve sněmovně.

Neo: No ale k čemu ji teď potřebujeme?

Ve sněmovně dnes není levicová strana, měla by tam být a komunisté by to být neměli.

Neo: Ale vaše témata převzal Andrej Babiš a při vší úctě to s voliči umí přece jen lépe než vy.

Ale Andrej Babiš to také není. Miliardář není a z podstaty nemůže být reprezentant levice. A když teď Babiš nebude moci voliče uplácet, bude těžké je přesvědčovat o tom, že je jedním z nich.

Neo: To, že chcete být reprezentanty levice, je trochu málo. Co konkrétního můžete lidem nabídnout?

My se musíme nejdřív porovnat mezi sebou, vyřešit fungování partaje z hlediska peněz a existence a pak řešit ideologická témata. Až pak můžeme využít situace a vrátit do hry levicová témata, vrátit se zpátky k našim tradičním voličům, což jsou zaměstnanci, rodiny s dětmi a senioři. To jsou voliči, kteří od nás odešli, a my je musíme oslovit, aby nám začali zase rozumět tak, jak nám rozuměli dříve. Zadruhé jim musíme nabídnout témata, která je osloví. Která jim vrátí vůli, a hlavně ochotu nás znovu volit.

Neo: Ale všechno, co jste poslední měsíce předváděli, mě nepřivádí k přesvědčení, že chcete, aby ty domácí zabíjačky ve straně skončily…

Rozumím vám. Ale teď nastal moment, kdy, pevně věřím, v sociální demokracii je pár lidí, kteří jsou ochotní pracovat. Jsou tam ti, kteří se chtějí postavit do čela, a věřím, že jejich prvním krokem je začít zahrabávat příkopy, které se poslední roky vyrobily. Nejsou to přitom příkopy, které vznikly v éře Honzy Hamáčka. Kořeny to má v době Vladimíra Špidly, Stanislava Grosse. A bohužel to dospělo do stavu, kdy se dnes jednotliví lídři spolu ani nechtějí bavit. Zkrátka smutný příběh. Ale buď chceme zůstat v ČSSD a překročit vlastní stíny, nebo to nemá cenu. Je to jako v manželství: když s tou ženou chcete dál žít, musíte vytvářet kompromisy. Bez toho to nejde.

Neo: V době, kdy spolu mluvíme, jsou favority v boji o lídra partaje Michal Šmarda a Jana Maláčová. Věříte, že oni ty příkopy dokážou zahladit?

Nevím, nemluvil jsem s nimi o tom. Oba mají své negativní stránky, stejně jako ty pozitivní. Osobně ani nejsem rozhodnutý, koho z nich bych si vybral.

Proč sociální demokraté tak radostně “popravují” své předsedy? A kdo z nich dokázal partaj srovnat? Jan Birke odpovídá v časopise Neovlivní.cz, který získáte v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: ČSSD

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email