© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Koalice se obávala vyslat Radima Dragouna do čela olomouckého vrchního státního zastupitelství. Pádné argumenty proti němu přitom politici neměli.
Vyhrál konkurs, přesto neměl do poslední chvíle místo jisté. Radima Dragouna nakonec i přes výhrady části koalice ministr spravedlnosti jmenoval šéfem olomouckého vrchního státního zastupitelství.
“Už je to hotovo. Dragoun bude vrchním státním zástupcem v Olomouci,” potvrdil redakci vysoce důvěryhodný zdroj z vládní koalice.
Oficiálně zatím jmenování Dragouna oznámeno nebylo.
Od srpnového konkursu uběhlo několik týdnů, během nichž probíhala v zákulisí tuhá bitva o to, zda Dragouna jmenovat či nikoli. Proti byli především politici TOP 09 a Piráti. Vadilo jim, jak bude navenek vypadat, když do mocné funkce jmenují někoho, kdo kariérní růst zažil v éře Andreje Babiše. Jak už jsme psali, přestože byl do čela GIBS jmenovaný za Babišovy vlády, nikdy nebyl oligarchův člověk.
“Výhrady má hlavně TOP 09, a to proto, že Pekarové Adamové pořád někdo připomíná, že před volbami slibovala odvolat Stříže a ten tam doteď sedí, za což koalice sklízí kritiku. A teď by si tam měl sednout někdo další s nálepkou Babišova člověka. Nadšení nejsou ani Piráti a lidovci zase tlačili svého kandidáta,” popsal poměr sil jeden z koaličních politiků.
Situaci neusnadnil fakt, že jmenování šéfa vrchních žalobců je výlučnou pravomocí ministra spravedlnosti. A pozice Pavla Blažka je po letní bouřkové epizodě s Martinem Nejedlým v koalici oslabená.
Vládní politici si ale zavařili sami. Původně jim šlo o to, že nechtěli, aby Dragoun dál zůstával v čele GIBS. Mocné instituce, přes kterou jdou ovlivňovat politické kauzy, když ji někdo zneužije.
Dragounovi letos končil mandát a vládní politici dali najevo, že když byl jmenovaný za Babiše, je to pro ně problém. Navzdory tomu, že konkrétně premiér, pod kterého GIBS spadá, dal opakovaně najevo, že proti němu nemá žádnou konkrétní výhradu.
“Ve funkci se choval extrémně slušně, premiér proti němu neměl žádnou konkrétní výhradu, ale ta potřebná důvěra tam zkrátka nebyla. Dvakrát prošel kolečkem u koaličních politiků, kteří mu do očí nesdělili žádné výhrady. Když se to pak řešilo na koaličním jednání, nikdo z nich ho ale nepodpořil, aby ve funkci dál pokračoval. Končí,” citovali jsme v létě blízkého spolupracovníka premiéra Petra Fialy.
Mezitím se uvolnilo místo vrchního žalobce v Olomouci, kde kvůli neutěšeným vztahům rezignoval Radim Daňhel. Nejvyšší žalobce Stříž tehdy podle informací redakce Neovlivní.cz oslovil právě Dragouna. Teprve když se na tom dohodli i s ministrem a nominace se tak stala oficiální, politikům došlo, že právě vyslali Radima Dragouna do mnohem mocnější funkce, než ze které se ho původně rozhodli vystrnadit.
Zdroj náhledové foto: Úřad vlády