Brněnská spalovna: Jak ODS kupčila s hlasy Babišových politiků

Brněnské primátorce Vaňkové se nakonec podařilo dotáhnout do konce stopku pro miliardový projekt. Otevírá tak dveře Křetínskému.

Brněnští občanští demokraté protlačili ukončení projektu nového kotle městské spalovny za čtyři miliardy, který původně sami prosazovali. Městská firma už dokonce vybrala vítěze a v létě přišel zlom. ODS otočila a svoji vlastní vlajkovou loď ˇpotopila.


Primátorka Markéta Vaňková Foto: ODS

Stalo se tak v srpnu, kdy kdosi zveřejnil fotografie primátorky Markéty Vaňkové a klíčového muže radnice i projektu, jejího náměstka Roberta Kerndla (oba z ODS) s bílým práškem.

“Ve stejné době se odehrávala v brněnském zákulisí tuhá bitva o miliardovou zakázku městské odpadové společnosti SAKO Brno. “Jde o zakázku na zařízení na spalování odpadu, celkem s daní asi za čtyři miliardy. A Vaňková přišla s tím, že se zruší,” uvedl zdroj detailně obeznámený s brněnskými reáliemi,” napsali jsme letos v srpnu.

Primátorka se ale obávala rozhodnout napřímo sama, byť městská rada z jejího popudu odhlasovala rovněž stopku pro nový kotel. Kvůli tlaku veřejnosti a opozice se nakonec projekt dostal na zastupitelstvo a ukázalo se, že Vaňková nemá dostatek hlasů. Proti jejímu záměru byli jednak koaliční lidovci a Starostové, primátorka navíc ani neměla jistí ani všechny potřebné hlasy v opozici.

“Tak přišli s tím, že hlasování bude neveřejné. Měli týden na to, aby přesvědčili váhající a nakonec se jim to podařilo,” popsal situaci jeden z brněnských politiků.


Příběh spalovny se odehrál v době zveřejnění fotky Vaňovkové a Kerndla s bílým práškem. Foto: FB Matěje Hollana

Bylo to poprvé po sedmnácti letech, co se na brněnské radnici hlasovalo tajně.

Co přesvědčilo nerozhodnuté, to není jasné. A není se koho ptát, právě proto, že vládci nad Brnem hlasování utajili. Mimochodem utajené hlasování chrání brněnské politiky před případným policejním vyšetřováním, jak se to stalo už v onom sedmnáct let starém hlasování. To se tehdy týkalo prodeje funkcionalistické Jalty.

Obrat v postoji vládců Brna v případě nového kotle místní spalovny přitom nemá podle oficiálně zveřejněných argumentů příliš logiku. Veškeré možné překážky znali politici předem. A dokonce i opoziční Zelení označují tvrzení ODS o dopadech na život Brňanů za pseudoargument.

“Za celou svou zastupitelskou kariéru jsem se ještě nesetkala s tím, aby se na něco tak intenzivně tlačilo a dělaly se kolem toho takové tajnosti. Zrušení tendru na výstavbu třetího kotle ve spalovně odpadu Sako Brno není ani v souladu s péčí řádného hospodáře, protože nevyužít skoro tři miliardy získané z modernizačního fondu je nezodpovědné. Ve finále mohou Brňané platit za teplo víc,“ reagovala zastupitelka za koalici Zelených a Žít Brno Jana Drápalová, která v minulosti seděla i ve vedení městské firmy SAKO.

Stopka pro rozšíření spalovny městské firmy současně otevírá dveře odpadovému byznysu miliardáře Daniela Křetínského. Jeho společnosti dávaly podle brněnských insiderů opakovaně najevo, že by se na likvidaci odpadu v Brně rády podílely. Bez toho, že bude městské SAKO alespoň zčásti ze hry, by na to ale nikdy nebyl prostor. Syn Roberta Kerndla je navíc podle informací Neovlivní.cz zaměstnaný v Křetínského holdingu EPH.

Pochybnosti o rozhodnutí brněnských radních a Vaňkové s Kerndlem budí i fakt, že nechali projekt postoupit až do fáze, kdy už byl vybraný dodavatel stavby nového kotle. Proč v případě pochyb nezastavili zakázku hned, to nikdo z radních Brna nevysvětlil.

Důvody by na to měli. Jak už jsme upozornili, na společnost SAKO má spadeno policie. Zatím byl v té souvislosti obviněn jen Milan Konečný z firmy Via Consult, která pro SAKO a další společnosti administrovala zakázky.

“Kriminalisté mi ale výslovně řekli, že je jim jde o zakázky SAKO Brno. Policie pracuje s podezřením, že řada z nich byla cinknutá,” uvedl pro časopis Neovlivní.cz už loni jeden z vyslýchaných brněnských podnikatelů.

Případ dozoruje Úřad evropského žalobce, konkrétně Radek Mezlík. Tedy žalobce, který původně ještě coby člen týmu olomouckého vrchního státního zastupitelství v Brně rozjížděl i kriminální kauzu Stoka. Na detailní informace je ale skoupý.

“Jako evropský pověřený žalobce se kauzou zabývám, ale dále věc nemohu komentovat,” citovali jsme loni jeho reakci na dotazy ohledně nové kauzy spojené s Milanem Konečným.

Každopádně už tehdy jsme popsali, že v řadě firem – včetně SAKO – vypukla po zatčení administrátora Konečného panika. Ukázalo se totiž, že policie disponuje hodinami odposlechů, které znejistěly řadu místních firem. I politiků.

A primátorka Vaňková se opakovaně nechala slyšet, že v případě pochybností má město zakázky skrečovat. Proč to neudělali hned, když policejní kauza spojená se SAKO je z loňského roku, to je zatím nejasné.

Zdroj náhledové foto: Občanská demokratická strana

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email