Brusel: Žádný zákaz zveřejnit Babišovy audity jsme neposlali

Administrativa premiéra Andreje Babiše odmítá zveřejnit či alespoň předat senátorům dosavadní závěry auditů ohledně střetu zájmů českého ministerského předsedy. Babišův vládní tým tvrdí, že zveřejnění písemně zakázala sama Evropská komise. Jenomže ta na přímý dotaz senátorů nyní uvedla, že žádný takový dokument nemá.

Dva audity, v nichž Evropská komise shodně konstatovala střet zájmů českého premiéra a hrozí kvůli tomu vracením dotací, členové Babišova kabinetu opakovaně odmítli zveřejnit. Ten první audit už sice na veřejnost pronikl, stejně jako detaily toho druhého. Plné znění druhého auditu, který se týká zemědělských dotací, je ale stále v utajení. A to přesto, že jde o veřejné peníze.

Babišova vláda audity odmítá předat i členům Parlamentu. V Senátu kvůli tomu dokonce vznikla speciální komise. A právě její člen a senátor Lukáš Wagenknecht nyní dostal z Bruselu překvapivou odpověď.

Odpověď z DG Regio na žádost senátorů o vydání dokumentu, kterým měl Brusel zakázat zveřejnění auditů. Zdroj: Senát

Když se u Evropské komise domáhal korespondence, kterou česká vláda zdůvodňovala držení auditu v tajnosti, vedení DG Regio za komisi uvedlo, že takové dokumenty nemá.

“Je nám líto, ale komise nemá žádný dokument, který by odpovídal popisu uvedenému ve vaší žádosti,” stojí v dopise z 26. července, který Wagenknechtovi poslal Marc Lemaître, šéf generálního ředitelství pro regionální politiku, které zodpovídá za proplácení strukturálních fondů EU.

Na dokumenty z Bruselu se přitom odvolávala naposledy 12. července ministryně financí Alena Schillerová, když senátorům odmítla auditní zprávy vydat.

“Poskytnutí návrh auditní zprávy brání zákaz zveřejnění obsažený v článku 4 ods. 2 Nařízení Evropského parlamentu a Rady, což ministerstvu financí sdělila Evropská komise svým dopisem ze dne 17. června 2019,” napsala Alena Schillerová senátorům v půli července.

Na výše zmiňované stanovisko DG Regio zatím ministerstvo financí nereagovalo. Stejně jako na žádost Neovlivní.cz o zveřejnění korespondence ze 17. června, na kterou ministryně Schillerová odkazuje.

Oba audity Evropské komise konstatovaly střet zájmů českého premiéra, kvůli němuž hrozí vracení dotací. Babišovi podřízení ve vládě nyní připravují odpovědi pro komisi, která pak vydá finální verdikt. S ohledem na detaily případu je přitom podle znalců bruselských poměrů krajně nepravděpodobné, že by komise vzala verdikt o střetu zájmů zpět.

Aktualizováno 1.2.: Ministerstvo financí v reakci na dopis z Bruselu uvedlo, že na své původní interpretaci trvá. Tedy, že jim Evropská komise napsala výslovný zákaz. “Ministerstvo financí v návaznosti na došlé žádosti o poskytnutí tohoto draftu (auditu pozn. NEO) v souladu s příslušným nařízením EP a Rady předalo Evropské komisi tyto žádosti k vyřízení. V dopise, který na základě této žádosti MF obdrželo, je přímo uvedeno, že EK nesouhlasí se zveřejněním. Zároveň EK uvedla, že neidentifikovala ani žádný veřejný zájem na zveřejnění.”

Ministerstvo ovšem neuvádí, zda šlo v žádostech o stanovisko k plošnému zveřejnění auditů či jejich poskytnutí Senátorům, kteří o něj požádali. Předseda dočasné komise k vyhodnocení auditů Zdeněk Nytra z ODS uvedl, že jsou členy orgánu České republiky. “Nejedená se tedy o zveřejnění, ale o poskytnutí návrhu auditu pro účely práce senátní komise,” uvedl senátor.

Senátoři proto znovu požadují vysvětlení Evropskou komisi. “Protichůdná nesrozumitelná stanoviska Evropské komise a ministerstva financí. Ministryně Schillerová tvrdí, že komisi Senátu nemůže kvůli dopisu EK poskytnout auditní zprávy střetu zájmů premiéra Babiše. Evropská komise říká: žádný takový dokument neexistuje. Kdo má pravdu? Netransparentnost, manipulace nebo drobná chybka?,” zdůvodňuje další žádost senátor Wagenknecht.