Byli v první linii, nedostanou zaplaceno. Navzdory slibům Babišovy vlády

Minimálně část lékařů, sestřiček a zdravotníků nemocnice Na Homolce má smůlu. Sice stejně jako další zdravotnický personál stáli v první linii při boji s koronavirovou nákazou, zaplaceno ale za to nedostanou. Ředitel nemocnice jim oznámil, že nemá na jejich pravidelné odměny, které dostávali k platu. Není to přitom ještě ani měsíc, co premiér Andrej Babiš veřejně mluvil o tom, že právě zdravotníky je třeba dobře zaplatit.

“Za velice důležité považuji okamžitě navrhnout odměny pro zdravotníky, kteří jsou v první linii a samozřejmě i v domovech seniorů a sociálních službách. Peníze by mohly jít od zdravotních pojišťoven,” řekl premiér Andrej Babiš  4. dubna v rozhovoru pro deník Právo.

Co přesně to znamená a jak vážně myslí své sliby, pocítí někteří zaměstnanci pražské nemocnice Na Homolce už na dubnové výplatní pásce. Nemocnice kvůli nákaze omezila provoz, neprováděla některé výkony hrazené pojišťovnami, takže přišla o příjmy. A protože očekává, že výpadek bude velký, oznámila zaměstnancům, že musí sáhnout na jejich pravidelné odměny.

Dopis ředitele nemocnice Na Homolce zaměstnancům

“Vedení nemocnice rozhodlo o snížení objemu finančních prostředků určených na výplatu pravidelných mimořádných odměn za měsíc duben. V momentě, kdy se provoz a produkce nemocnice opět navrátí na standardní úroveň, systém odměňování bude znovu nastaven do původní podoby,” napsal zaměstnancům nemocnice její ředitel Petr Polouček.

Dopis během úterý zveřejnili sami zaměstnanci špitálu. Byla to přitom právě nemocnice Na Homolce, kterou Andrej Babiš vybral jako jednu z nemocnic, která se bude prioritně starat o pacienty s nákazou Covid-19.

Vedení nemocnice po zveřejnění dopisu začalo tvrdit, že jde o nedorozumění. Ti zdravotníci, kteří se starali o pacienty s nákazou Covid-19, podle manažerů naopak přidáno dostanou. Odměny se pokrátí těm, kteří byli na odděleních, jež kvůli nouzovému stavu nefungovala na plný plyn.

“Celkový objem prostředků určených na mimořádné odměny se nesníží, naopak se zvýší o 3 miliony korun. Odměny se ale rozdělí zaměstnancům nemocnice nestejnoměrně, a to tak, že zdravotníci z covid týmů dostanou více, zatímco ostatní zdravotníci, jejichž činnost musela být v důsledku nouzového stavu omezena, naopak méně. Na jednoho zdravotníka v covid zóně připadne mimořádná odměna řádově několik desítek tisíc měsíčně, což je vysoce nadstandartní ohodnocení,” tvrdí nyní Poloučkovo vedení nemocnice.

Vláda, respektive ministerstvo zdravotnictví přitom mohlo výpadek dorovnat. Babišovi politici ale v praxi neudělali pro lékaře, sestry a zdravotníky vůbec nic.

Redakce Neovlivní.cz oslovila Vojtěchův resort se žádostí o odpověď, proč se tak stalo, odpověď zatím nedorazila.

Stejně tak zkraje března se ukázalo, že vláda nechala lékaře, sestry a zdravotníky na holičkách, když je nedokázala vybavit potřebnými ochrannými pomůckami. Chyběly roušky, respirátory i ochranné štíty a obleky. Nyní se sice situace zlepšila, i tak je zdravotnický personál nucen s ochrannými pomůckami výrazně šetřit.

Komu dalšímu vláda slíbila pomoc? A jak to dopadlo ve skutečnosti? Čtěte v květnovém časopise Neovlivní.cz, který můžete už teď objednávat zde