© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Někdejší předseda vlády Bohuslav Sobotka od své loňské překvapivé rezignace jakoby vymizel z veřejného života. Až nyní se objevily jeho první stopy. V Číně. Sobotka vyrazil podle zjištění Neovlivní.cz v srpnu do Pekingu. A mimo jiné se tam sešel i s náměstkem čínského ministra zahraničních věcí nebo náměstkem Výzkumného střediska pro státní rozvoj.
Hned několik čínských státních institucí v minulých dnech zveřejnilo fotografie, na kterých je bývalý český premiér Bohuslav Sobotka. Někdejší předseda vlády a lídr ČSSD podle snímků navštívil oficiální místa v Číně v polovině srpna.
Bohuslav Sobotka na přímý dotaz Neovlivní.cz svoji cestu do Pekingu potvrdil.
Ohledně jejího obsahu pak uvedl: “Jako soukromník jsem byl v Pekingu privátně, ale jako bývalý premiér jsem cestu přirozeně koordinoval a konzultoval s českou ambasádou a navštívil jsem i některé české instituce.”
Z oficiálních údajů čínských vládních míst je zřejmé, že se bývalý premiér sešel například s náměstkem ministra zahraničí Wang Čchao. Schůzka se odehrála 18. srpna.
Podle zprávy zveřejněné na webu čínské diplomacie jednali mimo jiné o obnově Hedvábné stezky, starověké trase vedoucí z východní Asie přes střední Asii do Středomoří.
O dva dny dříve pak proběhlo setkání s dalším čínským politikem jménem Wang A-šun. Jde o někdejšího starostu Pekingu z éry olympijských her a dnešního zástupce Výzkumného střediska pro státní rozvoj. Obsah jednání je na stránkách střediska zahalený do nicneříkajících frází typu: předmětem hovoru byl rozvoj digitálních technologií v Číně nebo rozvoj projektů na potlačení chudoby v Číně.
Jaký přesný účel měla Sobotkova cesta a nakolik je spojená s aktivitami společnosti CEFC, jejíž zakladatel a poradce českého prezidenta Miloše Zemana byl letos zatčen a firma se potácí v obřích dluzích, zatím není jasné.
Jisté je jen to, že pro CEFC, za níž stále v Česku navenek vystupuje exministr Jaroslav Tvrdík, pracuje Sobotkův osobní přítel Radek Pokorný. Jak už jsme v minulosti popsali, právě Pokorný rozjel podle zákulisních hráčů před dvěma lety snový byznys: stal se architektem právního rámce v podstatě všech klíčových obchodů. Jeho role přitom není jen ryze právnická. Podle zjištění Neovlivní.cz vyjednával i o ceně transakcí a vyhledával pro Číňany investiční příležitosti. Detaily o roli Sobotkova přítele najdete tady.
Čínská “mašina na peníze” se ale zadrhla letos zkraje roku, kdy byl zatčen zakladatel CEFC Jie Ťien-ming. CEFC je nyní v režimu podobném nucené správě a kontrolu nad ní převzal čínský stát. Jeho zástupci nyní dokončují audit aktivit CEFC v jednotlivých zemích.
Pro české osazenstvo CEFC, za které dlouhodobě lobbují například prezidentův kancléř Vratislav Mynář nebo poradce Martin Nejedlý, může být strategicky výhodné, když by se při jednání mohli pochlubit, že pro ně pracuje třeba bývalý premiér.