Bývalý šéf ŘSD byl očištěn. Po dvanácti letech

Alfréda Brunclíka poslal k soudu tým Lenky Bradáčové a státní zástupci z Prahy 4. Bývalý manažer nyní bude žádat odškodnění.

Nejdřív ho z funkce šéfa Ředitelství silnic a dálnic odvolal Vít Bárta (VV) v roli ministra dopravy. Záhy pak začaly potíže Alfréda Brunclíka s policií.

Alfréd Brunclík (vlevo) ještě v roli šéfa ŘSD Foto: ministerstvo dopravy

Detektivové protikorupční policie, dnešní NCOZ, jej obvinili hned v několika kauzách. Žalobci z týmu Lenky Bradáčové a obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4 ho pak poslali k soudu. Neustáli ale ani jeden příběh.

Nyní si Alfréd Brunclík vyslechl i v té poslední story definitivní verdikt, že nic neudělal. Trvalo to dvanáct let.

“Jsem úplně čistý. Všechno bylo zastaveno či zproštěno,” potvrdil redakci Neovlivní.cz Alfréd Brunclík.

Poslední kauzu vyhrál už koncem loňského roku. Čekal ale, jestli žalobci podají dovolání k Nejvyššímu soudu jako mimořádný opravný prostředek. “Nakonec to neudělali. To byla poslední nedořešená věc,” dodal Brunclík.

Jeho kauzy se táhly zhruba stejně dlouho jako příběh exministryně obrany Vlasty Parkanové. I ta si na konci v případu nákupu letounů CASA vyslechla zprošťující rozsudek. A domohla se odškodnění.


ČTĚTE TAKÉ: Parkanová byla po dvanácti letech osvobozena


O tom nyní přemýšlí i bývalý šéf ŘSD Brunclík. “Právníci říkají, že je to jednoznačně na odškodnění. Tak to teď řeší.”

Mimochodem, i Parkanovou hnali k soudu žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Alfréd Brunclík přitom dnes své aktuální rozpoložení po definitivním očištění popisuje dost podobnými slovy jako Parkanová. “Jaké mám pocity? Samozřejmě už jsem uvolněnější, ale po těch dvanácti letech vlastně nevím. Jsem trošku unavený,” popsal Brunclík.

Do čela Ředitelství silnic a dálnic se dostal v roce 2007 v éře Topolánkovy vlády. O tři roky později jej v roli ministra dopravy odvolal Vít Bárta, který si do politiky přinesl způsoby z bezpečnostní agentury, kterou roky vlastnil a řídil.

Odvolání Brunclíka zdůvodnil ztrátou důvěry a v souladu se svou pověstí pak dodal: “Nevěřím tomu, že kroky, které činí, nejsou ve skutečnosti proti mé osobě.”

Poté, co byl Brunclík odvolaný, začala ho vyšetřovat policie. A následně obvinila hned v několika obchodních případech, v nichž podle tvrzení policie poškodil stát. Šlo například o pronájem odpočivadel či sídla ŘSD nebo nákup pozemků na okraji Prahy. Všechno nakonec bylo zastaveno.

Poslední případ, kvůli němuž žalobci VSZ v roce 2016 Brunclíka obžalovali, se týkal smluv na pronájem billboardů u dálnic, které policie opět označila za nevýhodné. Soud ale o své verzi příběhu ani v této kauze nedokázali přesvědčit.

Rozhovor s Alfrédem Brunclíkem již brzy na Neovlivní.cz.

Zdroj náhledové foto: Ministerstvo dopravy

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email