Bývalý šéf špionáže: Mohou být Prigožinovy kroky začátek občanské války?

Exředitel rozvědky Petr Mlejnek analyzuje první informace po vystoupení Jevgenije Prigožina a reakci Moskvy.

Šéf soukromé armády Wagnerovců Jevgenij Prigožin pohrozil pochodem na Moskvu a vyzval ke vzpouře proti ruskému velení. Kreml obratem nařídil Federální službě bezpečnosti, aby zahájila trestní řízení ve věci podněcování k ozbrojené vzpouře. Prigožinovi hrozí až 20 let vězení. A v Moskevské oblasti byl vyhlášen režim “protiteroristické operace”.


Foto: Oleg Elkov / Shutterstock.com

V současné době na základě Prigožinova prohlášení je Kreml hermeticky uzavřen. V Rostovske oblasti jsou aktivovány speciální síly FSB a nemáme dostatek informací, co to muže vyvolat. Vše budí dojem, ze dojde je střetu mezi armádou a Wagnerovymi žoldáky. Vše samozřejmě vyhovuje Ukrajinské straně. Osobně si nedovedu představit, ze by Prigožin vedl takto otevřeny střet. Nehledě na to, ze proti němu stojí brigády Specnas a VDT.

Co zatím víme o vzpouře?

* Zdá se, že finančník Wagner Group Jevgenij Prigožin zahájil 23. června ozbrojené povstání, aby si vynutil změnu ve vedení na ruském ministerstvu obrany (MO), která pravděpodobně neuspěje.
* V prezidentské administrativě panuje panika – nevylučují scénář začátku občanské války.
* První zprávy po Prigožinových prohlášeních naznačují, že ruské vnitřní bezpečnostní síly se aktivují v reakci na Prigožinova prohlášení a možné Wagnerovy kroky, především v Moskvě a Rostově, a zdá se, že Kreml je proti Prigožinovým akcím.
* Prigožin nastavil informační podmínky pro toto úsilí již dříve během dne tím, že obvinil ruské ministerstvo obrany a nejmenované oligarchy z klamání Putina a ruské veřejnosti s cílem zahájit v roce 2022 ruskou invazi na Ukrajinu.
* Prigožin má pravděpodobně v úmyslu skutečně provést ozbrojenou vzpouru proti ruskému MO, spíše než očekávat, že podpora Kremlu si vynutí změny ve vedení MO nebo jen rétoricky eskaluje.
* Je tedy velmi pravděpodobné, že Prigožin plně zamýšlí, aby Wagner zasáhl proti vedení MO a násilně je odstavil od moci, pravděpodobněji proti velení Jižního vojenského okruhu v Rostově na Donu, ale možná i proti Moskvě.


Letní speciál Neovlivní.cz k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.


* Ozbrojený Wagnerův útok proti ruskému vojenskému vedení v Rostově na Donu by měl významný dopad na ruské válečné úsilí na Ukrajině (sídlí zde velitelství 58. kombinované armády).
* Prigožinův zřejmý začátek ozbrojeného povstání je vyvrcholením jeho tažení za udržení kontroly nad svými vojenskými silami a pravděpodobně pohlíží na povstání jako na existenciální snahu o přežití.
* Prigožinovým pravděpodobným záměrem bylo získat loajalitu vysokých ruských důstojníků a vojenského personálu, ale je nepravděpodobné, že si zajistí dostatečnou vojenskou podporu vzhledem k tomu, že armádní generál Sergej Surovikin spojený s Wagnerem odsoudil Prigožinovu výzvu k ozbrojené vzpouře. * Prigožin se setkal v Rostově na Donu s náměstkem MO RF a zástupcem GRZ Alecejevem. * I když může Wagnerova skupina věrohodně ohrozit MO, je neuvěřitelně nepravděpodobné, že by Putin přistoupil na Prigožinovu snahu svrhnout MO.

Jaké jsou možné scénáře:

1. Může to tak být začátek občanské války.
2. Klamná operace, aby Rusové donutili Ukrajince zaútočit, kde budou připraveni.
3. Ruské obvinění, že Prigožin pracuje pro Ukrajince, tedy že Ukrajina napadla Rusko, a tady muže být scénář použití jaderných zbraní.
4. Ukončení války na Ukrajině, kvůli teroristickými aktu vůči Rusku a stažení se z Ukrajiny mimo Krymu a pozemního přístupu na něj.

Poslední dvě odrážky považuji za málo pravděpodobné .

Autor Petr Mlejnek je bezpečnostní expert, pracoval roky v tajných službách a armádě, kde působil jako výsadkář. Ze státních služeb odešel loni z pozice šéfa civilní rozvědky, nyní pracuje pro české zbrojaře.

Zdroj náhledové foto: Oleg Elkov / Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Štítky: , , ,