Čeká nás rok Miloše Zemana, chce si to ještě užít, míní Petr Kolář

Redakce Neovlivní.cz věnovala v uplynulém roce každý pátek profilovému rozhovoru s osobnostmi, které jsou inspirací pro ostatní a jejichž myšlenkám stojí za to naslouchat. Takový je i Petr Kolář, někdejší český velvyslanec v Rusku; muž, který strávil na vrcholných postech v diplomacii dvacet let. Dnes se věnuje byznysu a občanské iniciativě, která hájí evropské hodnoty. Předkládáme vám jeho pohled na uplynulý rok a rok nadcházející.

1. Koho byste označil jako osobnost, která během uplynulých 12 měsíců nejvíc udávala tón dění v Česku? A jakým směrem Česko směrovala – pozitivním nebo negativním?

Jakkoli nerad, musím s nelibostí připustit, že tón dění v Česku v uplynulých 12 měsících udával nejvíc prezident Miloš Zeman. Nechci vyjmenovávat všechny jeho slavné skutky, kterými dle mého názoru pokračuje neúnavně a vytrvale v ponižování politické kultury v naší zemi a snaží se nás posunout směrem na Východ. Každý soudný a alespoň průměrně pozorný občan České republiky si počínání prezidenta musí všímat, i když bychom si jistě přáli raději nevidět, neslyšet… a nestydět se.

Má to ovšem i své plus. Stále více hlavně mladých lidí je konfrontací s hulvátstvím, nabubřelostí a laciným populistickým hnědnutím prezidenta Zemana probíráno k aktivitě. Nechtějí se nechat ani zastrašit, ani vystrašit, ani manupulovat. Snad tedy i díky Miloši Zemanovi sebevědomých občanů ochotných bránit naši demokracii, svobodu a západní orientaci bude přibývat.

Mohlo by vás zajímat:

Petr Kolář
» 1. díl rozhovoru s Petrem Kolářem: Byl velvyslancem v Rusku. Říká, proč jsou nebezpeční užiteční idioti
» 2. díl rozhovoru s Petrem Kolářem: Přivodil Klausův pád. Kolář popsal, jak to bylo s Bácsem a Sinhou

2. Jaká největší změna se podle vás v české společnosti za rok 2015 udála?

V roce 2015 strach z terorismu a z uprchlické vlny vážně zatřásl s naší demokracií. Značná část naší společnosti prodělala šok z leknutí a v důsledku toho jí zhnědly nejen slipy. Strach je přirozený instinkt, ale nesmí se stát hlavním hybatelem společenského a politického dění. To pak vede k paralýze a sebedestrukci. Abychom byli schopni ubránit se nezpochybnitelným hrozbám, které ohrožují naši civilizaci, naše hodnotové uspořádání, náš způsob života i naše životy, musíme používat zdravý rozum a chovat se statečně, sebevědomě a zodpovědně.

3. Kdybychom stejnou otázku posunuli o patro výš: Jaká událost podle vás během letoška změnila svět?

Nebyla to jen jedna událost, ale komplex událostí: Teroristické útoky v Paříži, vstup Ruska do syrského konfliktu a ploty na hranicích mezi státy EU.

4. Co vám v roce 2015 udělalo největší radost v profesním/osobním životě?

Největší radost mi udělal druhorozený vnuk Davídek, když týden po svých prvních narozeninách začal chodit. A co se mé práce týče, mám radost, že se mým klientům daří a prosperují. Snad i mým přispěním…

5. Kdo podle vás bude klíčovým hráčem ve světě v roce 2016?

Kromě Angely Merkel a Vladimíra Putina to bude Barak Obama, který využije své období “kulhavé kachny” k důraznějšímu uplatnění role USA ve světě. A alespoň v prvních měsících roku 2016 to bude také kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Díky jeho volební kampani se Amerika probere z letargie a všichni slušní Američané, lhostejno zda demokraté či republikáni, se spojí proti němu. Rčení, že co nás nezabije, to nás posílí, platí v případě USA dvojnásob.

6. Stejná otázka pro Českou republiku: “Čí” rok nás podle vás čeká?

Obávám se, že prezident Zeman ještě zdaleka nevyčerpal svou invenci a kreativitu. Povzbuzován konvičkovci, okamurovci, sládkovci, putinovci a všelijakými alarmisty bude dál strašit a mást lidi, manipulovat veřejným míněním a nahrávat kremelské propagandě. Je teprve v půlce svého mandátu, baví ho to a chce si to ještě pěkně užít. Čeká nás další rok Miloše Zemana.

7. Pokud byste si měl tipnout tři věci, které nás potkají v roce 2016, jaké to budou?

Islámský stát bude vojensky téměř poražen, nikoli však ideologicky. Šílená ideologie militantního islamismu nás bude dál sužovat a nutit učit se žít svobodně v permanentním ohrožení. To není lehké, ale jde to. Izraelci to dokáží. Hilary Clinton díky Donaldu Trumpovi vyhraje v listopadu prezidentské volby. David Cameron vyhlásí referendum o setrvání Spojeného království v EU a Britové se těsně přikloní k setrvání v Evropské unii.


Štítky: ,