Policie řešila únos Andreje Babiše juniora

Andrej Babiš junior je spolu se svým otcem už skoro tři čtvrtě roku stíhaný v kauze Čapí hnízdo. Policie před pár měsíci vyšetřovala podezření, že jej kdosi proti jeho vůli drží na neznámém místě v zahraničí. Případ popisujeme v červnovém tištěném magazínu Neovlivní.cz.

Ke konci loňského roku dorazil na kriminalistický ústav neobvyklý mail. Stálo v něm, že pisatele kdosi drží na Ukrajině proti jeho vůli a chce po něm, aby dělal věci, které dělat nechce.

Jako pisatel byl v mailu uvedený Andrej Babiš junior. Syn premiéra v demisi a lídra hnutí ANO Andreje Babiše.

Kriminalistický ústav není na podobné věci zařízený, jeho náplní je vědecká činnost a poskytování znaleckých stanovisek pro policii. V kontaktech webových stránek policie je ale ústav uvedený na prvním místě mezi specializovanými útvary. Případ tedy následně dostali na stůl kriminalisté z obvodního ředitelství policie Prahy 1. A rozjelo se vyšetřování.

Záhy se ukázalo, že mail byl s nejvyšší pravděpodobností odeslaný z mobilního telefonu, který skutečně používal Andrej Babiš junior.

Policie následně kontaktovala právníky Babišovy rodiny. A chtěla mluvit se synem premiéra, aby si ověřila, že je v pořádku.

Místo toho právníci doručili fotografii Andreje Babiše juniora s jeho matkou (miliardářovou první ženou), která byla pořízena v Bratislavě. Jako důkaz, že je fotka aktuální, drželi v ruce časopis s příslušným datem.

S juniorem policie nemluvila. Právníci ale detektivy ujistili, že je s premiérovým synem vše v pořádku. A policie případ uzavřela s tím, že nic nenasvědčuje trestnému činu, a přestala se jím zabývat.

Výše popsaný příběh redakce Neovlivní.cz ověřila u dvou na sobě nezávislých zdrojů. Oba jej popsaly prakticky stejně.

Policie pak na přímý dotaz oficiálně potvrdila, že informace o údajném únosu syna Andreje Babiše skutečně obdržela a zabývala se jimi.

„Stran vašeho dotazu mohu potvrdit, že jsme získali poznatky o možném trestném činu. Následným prošetřením těchto poznatků se žádné protiprávní jednání nepotvrdilo, a tudíž jsme v dané věci již dále jakkoli nekonali,“ uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Otázku, zda detektivové s Andrejem Babišem juniorem vůbec mluvili, nebo případ uzavřeli bez jeho osobního svědectví, ponechala policie bez odpovědi.

Další detaily případu najdete v tištěném magazínu Neovlivní.cz, který budeme předplatitelům rozesílat v červnu. Pokud předplatné nemáte, můžete si magazín objednat až domů docela jednoduše, podívejte se na tento odkaz ».