© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Byla to stomilionová zakázka polostátní energetické společnosti ČEZ na vybudování datového centra, která koncem loňského roku vybudila bezpečnostní složky k akci proti čínské společnosti Huawei. Na vítězi této zakázky už se patrně nic nezmění. ČEZ ale aktuálně řeší, co dál s miliardovým tendrem na technologickou síť pro dispečerské řízení.
V tuzemské bezpečnostní komunitě to je věc velmi překvapivá: Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal veřejné varování před tím, aby strategické zakázky získávala čínská firma Huawei. Dosud byla firma zmiňována obecně jako riziková ve výročních zprávách tajných služeb. Tentokrát ale poprvé přišla veřejná výzva a následný metodický pokyn, aby stát přestal Huawei pouštět do kritické infrastruktury.
Podle zjištění Neovlivní.cz byla poslední kapkou loňská zakázka za sto milionů v polostátní společnosti ČEZ. Jde o vybudování datového centra v areálu bývalé elektrárny Tušimice I, kam dodá technologie právě Huawei. Firma prostřednictvím svým partnerů Huatech a AMI Praha zvítězila díky ceně.
“Jde právě o to, že Huawei vítězí v českých tendrech zpravidla díky podstřelené ceně. A když je cenová nabídka hlavním či jediným kriteriem a nezohledňuje se vůbec bezpečnost, je to zkrátka špatně. Bezpečnostní experti na to v politickém zákulisí upozorňují už dlouho, ale až tahle zakázka ČEZ byla přelomová. Prostě ten pohár přetekl a šlo se s tím ven,” popsal situaci vysoce důvěryhodný zdroj z bezpečnostní komunity.
Bezpečnostní složky před spoluprací s firmou Huawei varují kvůli jejímu napojení na čínské politické a špionážní kruhy. Ve Spojených státech či Austrálii už tuto čínskou společnost do strategických zakázek tamní administrativa nepouští, v Evropě se Česká republika stane jednou z prvních zemí, která se chystá zachovat podobně.
Psali jsme: |
» Mnohem víc než modrá velryba: Někdo se dívá |
» Lidovci: Huawei by neměl mít přístup ke strategickým zakázkám |
» Huawei na mušce |
Se samotnou zakázkou, která vše odstartovala, už přitom společnost ČEZ nemůže nic moc udělat. Soutěž je ukončena, vítěz vybrán a Huawei už dokonce do Tušimic začal vozit první techniku. Varianta, že by se ještě tato soutěž zrušila, je tak krajně nepravděpodobná. Samotná společnost ČEZ navíc tuto zakázku nemá zařazenou v “kolonce” kritická infrastruktura.
Energetická firma ale aktuálně řeší jinou zakázku, v řádově vyšším objemu. Jde o miliardový tendr na Technologickou síť pro dispečerské řízení, který už běží tři roky a nyní je těsně před výběrem vítěze. Tato zakázka už pro ČEZ splňuje kriteria kritické informační struktury.
“Toto výběrové řízení by mělo být letos dokončeno. A určitě budeme postupovat tak, abychom dodrželi ustanovení právního řádu a metodiku NÚKIB,” ujišťuje mluvčí skupiny ČEZ Ladislav Kříž.
ČEZ přitom není jediný, podobně jsou na tom další státní instituce. Detaily s nimi nyní řeší experti na kyberbezpečnost. “Jsme připraveni jednotlivým subjektům poskytnout jakoukoli podporu, jsme jim plně k dispozici,” říká mluvčí NÚKIB Radek Holý.
Zásadní ale bude také postoj právníků. Ti budou muset říct, jak “vybruslit” ze situace, kdy už bylo řízení vypsané a hlavním kriteriem byla cena, aniž by někdo v zadávací dokumentaci zmiňoval problematiku bezpečnosti.
Společnost Huawei už ostatně dala najevo, že si akci tuzemských bezpečnostních složek nehodlá nechat líbit. Před vánočními svátky za firmu lobboval přímo čínský velvyslanec u českého premiéra Andreje Babiše. Firma navíc požádala Národní bezpečnostní úřad o bezpečnostní prověrku, aby se mohla veřejných soutěží účastnit.
Huawei totiž veškerá podezření striktně odmítá. “Huawei nikdy neohrozil a neohrozí žádný stát. Nikdy jsme naše vybavení nepoužili k získávání dat, obchodních tajemství nebo soukromých informací uživatelů. Nikdy takové aktivity nebudeme tolerovat a nikdy se jich nezúčastníme na něčí popud,” tlumočila před časem pro Neovlivní.cz stanovisko vedení firmy mluvčí Magda Teresa Partyka.
A co se týče českého trhu, mluvčí dodala: “Společnost Huawei funguje v České republice již více než 15 let. Pokud bychom udělali něco, co by nebylo správné, mělo by to již být zjištěno a řešeno. Nestalo se tak, a proto považujeme za zcela nepatřičné, aby naše rozsáhlé globální výsledky v oblasti bezpečnosti z posledních třiceti let ohrožovala nepodložená obvinění.“
Je fakt, že nikdo v České republice nechytil Huawei za ruku, aby mu doložil protiprávní jednání. Přesto by bylo riskantní varování tajných služeb házet za hlavu.
Mimo jiné i třeba kvůli loňskému odhalení francouzského deníku Le Monde, že Čína pět let stahovala data ze sídla Africké unie v etiopském hlavním městě Addis Abeba. Unijní komplex postavila právě Čína a její firmy – v čele se společností Huawei – dodaly i IT vybavení. Loni v lednu pak technici zjistili, že v noci z prázdné budovy proudí na servery v Šanghaji obrovské množství dat. Že se na krádeži dat Huawei aktivně podílel, nikdo veřejně neřekl. Ale bylo jasné, že selhání firmy je minimálně v rovině zabezpečení.
I když Huawei veškerá podezření označuje za nepodložená, je dobré si připomenout závěry, na nichž se shodují spojenecké tajné služby s českými odborníky. S výrobky Huawei je spojené riziko vyřazení sítě, tedy celé komunikační infrastruktury protivníka. Huawei má totiž schopnost takzvaného vzdáleného řízení.
Experti předpokládají, že se zařízení tohoto výrobce například umí i přepnout do režimu, kdy umí zachytávat klíčová slova, kdy umí vyhledávat nějaký určitý hlas. Takže umí monitorovat, odposlouchávat, lokalizovat, aniž by o tom daný operátor věděl. A aniž by o tom věděl daný stát.
A proč se máme bát víc zařízení od firmy Huawei než toho identického od firmy Apple? Jak říká výše citovaný bezpečnostní expert: “Apple je americká firma a USA jsou naším spojencem, kdežto o Číně bych to tak úplně netvrdil. V lepším případě to je obchodní partner.”