Vyšetřování Babišových kauz vázne: Čtyři roky žádná míra

Výslechy a pak roky nic. Případ linky na toastový chleba a další kauzy spojené s bývalým premiérem se úřadům nedaří vyšetřovat.

“Představte si, že jste vyšetřovatel a máte v ruce dvě svědectví o tom, že se stal podvod. A neuděláte za celý rok nic. Dokonce ani nevyslechnete další svědky, kteří jsou ochotni vypovídat.”


Andrej Babiš Foto: Hnutí ANO

Tyto věty jsme napsali před volbami v září 2021 o Babišově kauze stomilionové dotace na linky na toastový chleba jeho Penamu.

Od té doby uplynuly další dva roky. A nestalo se doteď zase nic. Verdikt, zda se při udělení dotace z veřejných peněz skutečně podvádělo, dodnes nepadl. Jde přitom o symbolický příběh toho, jak Babišův holding na úkor konkurence získával veřejnou podporu.

Kauzy spojené s bývalým premiérem a lídrem opozice Andrejem Babišem se zkrátka úřadům nedaří dotahovat do konce. A pozastavují se nad tím i svědci, kteří policii dle svých slov předali do rukou důkazy.

“Byl jsem tehdy před lety na prvním výslechu. Od té doby se mne už nikdo na nic neptal,” potvrdil Vladimír Hora ze společnosti Futurpol, která Penamu od roku 1998 dodává výrobní technologie. “Člověk si pak říká, jestli mají lidé vůbec důvod si pálit prsty a v uvozovkách plnit svou občanskou povinnost,” podotkl.


ČTĚTE TAKÉ: Babišův ředitel dosvědčil, že dotace na toasty byla podvod


Právě Hora spolu s bývalým provozním ředitelem Penamu Michalem Mikschem nejprve v rozhovoru pro Neovlivní.cz a následně i na policii dosvědčili, že Babišova firma neměla na dotaci z veřejných peněz nárok.

“Inovačního na lince není vůbec nic,” odůvodnil to otevřeně bývalý Babišův manažer Miksche. I jeho zaskočilo, že ani po čtyřech letech policie nebyla schopna příběh ukončit. “Nerozumím tomu,” říká dnes.

Jeho svědectví bylo přitom přelomové. Je absolutní výjimkou, aby promluvil někdo “zevnitř” holdingu, kdo má detailní znalost věci. Samotný Babišův holding – ve shodě se svým majitelem – v případě toastového chleba Penamu i dalších kauz striktně trvá na tom, že se ničeho nedopustil.

Kriminalista, který má případ linky na toastový chleba na starost, odmítá o vyšetřování cokoli říkat. “Nejsem k tomu oprávněný,” uvedl na žádost redakce.

Policie oficiálně tvrdí, že se případ, který začala řešit před čtyřmi lety, zdržel mimo jiné proto, že přešel pod úřad evropského veřejného žalobce.  “Věc byla kompletně předána evropskému žalobci,” uvedla již dříve vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, jejíž lidé na průběh vyšetřování původně dohlíželi.

A úřad evropského žalobce zatím také mlčí. Na dotazy, kdy padne rozhodnutí, odmítá odpovědět. “V této chvíli mohu pouze potvrdit, že případ se nachází stále v rovině prověřování,” reagoval na dotaz Neovlivní.cz Petr Klement z úřadu evropského žalobce.

Mohla by to být náhoda. Jenže nejde o jediný případ. Ostatně nejznámější kauzu Andreje Babiše – Čapí hnízdo – ani po devíti letech od zahájení vyšetřování ještě pravomocně neskončila. Letos ji bude znovu projednávat soud.


NEPŘEHLÉDNĚTE: Policie prověřuje daňové úniky premiérovy farmy


A podobné je to s reklamou, která údajně v řádech desítek milionů probíhala na o Babišově lbramovické farmě a úřady mají podezření, že jen fiktivně. Jde o druhou větev Čapího hnízda, tady ale policie dodnes nebyla schopna ani případ poslat před soud. Loni už případ takzvaně odložila, že se nic nestalo, po zásahu vrchního státního zastupitelství se ale kauza znovu otevřela. Měla skončit do konce loňského roku.

Nestalo se. A případ se tak přesunul do roku 2024. Přesně před deseti lety přitom německé úřady do Prahy avizovaly, že se jim objem reklamy na Čapím hnízdě nezdá a mají pochyby, zda nejde o daňové delikty.

Andrej Babiš byl už tehdy ve vládě a s hlášením německého finančního úřadu se nestalo nic. Teprve v roce 2019 se tomu pod tlakem začala policie věnovat.

Andrej Babiš už sice ve vládě dva roky není, na rychlost úřadů to ale žádný vliv nemělo.

Mimochodem: stejně jako Babišovy kauzy jsou to i další případy spojené s hnutím ANO, které se buď dodnes vlečou nebo je policie a státní zastupitelství zahráli do autu. Byl to třeba případ Kláry Dostálové a zakázek na CzechTourismu, Adam Vojtěch a předražené nákupy ochranných pomůcek. Nebo Jaroslav Faltýnek a jeho zákulisní hry kolem veřejných zakázek.

Zástupci policie i státní zástupci přitom striktně ve svých veřejných prohlášeních odmítají, že by se na kauzách podepsal jejich politický podtext. Těmito slovy odmítl politické tlaky například šéf pražských žalobců Martin Erazím, jehož podřízení roky nebyli schopni si poradit s kauzou Čapí hnízdo. “Jediný, avšak enormní tlak byl veden ze strany mediálních prostředků,” postěžoval si.

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email