Čínská kyberválka: Až nás jednou vypnou

Ve stínu ruské invaze na Ukrajinu probíhá ještě jedna válka, která se nás týká úplně stejně. Jen není tolik vidět.

Kyberútoky a špionáž směřující z Číny nabraly v posledních měsících na intenzitě. A Česká republika se neumí bránit. Co se stane, až se komunistický režim rozhodne nás vypnout?

Bylo to zkraje prázdnin, když se v Londýně odehrál pro bezpečnostní komunitu zcela bezprecedentní krok. Šéf americké federální vyšetřovací služby FBI Christopher A. Wray a ředitel britské tajné služby MI5 Ken McCallum společně vystoupili před zástupci byznysu a varovali před „bezprecedentním rozsahem špionáže a vlivových operací“, za nimiž stojí komunistická Čína.

Ilustrace: Shutterstock

Nic nového, dalo by se říct. Špionážní operace směřující z Číny už nejsou ničím překvapivým, za bezpečnostní hrozbu je tajné služby označují několik let. Proč tedy právě teď to naléhavé varování?

Oba zkušení zpravodajci vystoupili před obchodníky a finančníky proto, že demokratický svět se čínské rozpínavosti, která je podpořená kolonizačními schopnostmi a v podstatě neomezenými zdroji, nedokáže bránit. Respektive: prostě to nedělá. A čínské aktivity na poli špionáže jsou poslední měsíce na vzestupu.

Důkazem je i Česká republika.

PĚT LET A NIC

Poprvé jsme o hrozbě čínských firem, které se skrze podstřelené ceny dostávají do systémů mobilních operátorů a dalších společností, psali v časopise Neovlivní.cz zkraje roku 2017. Dnes, po pěti dlouhých letech, jsme v podstatě tam, kde jsme byli. Hrozbu čínské špionáže už sice veřejně nezpochybňuje ani prezident Miloš Zeman, jehož čínský poradce Jie Ťien-ming zmizel neznámo kam, ale od slov k činům jsme se v praxi příliš neposunuli.

Kupříkladu zákon, který by zamezil čínským firmám v účasti na strategických zakázkách, dodnes není ani v připomínkovém řízení. A všichni tuzemští mobilní operátoři tak spolupracují s firmou Huawei, která podléhá přímo čínské vládě a podle zpravodajských poznatků také přímo vojenské rozvědce. Vedle některých ministerstev používají síťové prvky a další komponenty od Huawei i další státní úřady a instituce.

„Popravdě, dokud nenastane skutečně nějaký kolosální průšvih, pořád budou důležitější věci, které se budou prioritně řešit. Nejdřív to byl covid, pak válka na Ukrajině. A operátoři dál jedou na Huawei, jako by se nechumelilo. Začíná to být skutečně vážné riziko pro bezpečnost České republiky, těch kyberútoků a jiných forem špionáže ze strany Číny v posledních měsících přibylo,“ uvedl pro Neovlivní.cz expert na IT, s nímž redakce problematiku konzultuje od zmiňovaného roku 2017.

A nebezpečí přiznává i vládní poslanec Jiří Havránek (ODS), který je členem sněmovního podvýboru pro ICT (informační a komunikační technologie, pozn. red.) a telekomunikace. „Taháme za kratší konec.“

Poslední data z letošního léta přitom dávají varovným hlasům za pravdu. Statistiky specializovaných firem hlásí nárůst kyberútoků na české společnosti, které přicházely právě z Asie.

Například srpnová analýza české společnosti ComSource ukázala, že v červenci už druhý měsíc v řadě rostl počet takzvaných DDoS útoků na tuzemské firmy. (Jde o kyberatak, který zjednodušeně řečeno „zahltí“ systémy dané společnosti a vyřadí ji z provozu.) Souběžně ale často pod krytím DDoS útoku probíhají další pokusy o průnik přímo k datům společnosti.

„Statistiky skutečně ukazují, že přibylo útoků směřujících z Asie, konkrétně je to z Číny a Jižní Koreje. Nejčastějším cílem byli poskytovatelé e-shopů a zpravodajské weby,“ uvedl Petr Kadlec ze společnosti ComSource.

K motivům útoků chybí dostatečné informace. Podle samotné skladby terčů lze ale usuzovat u zpravodajských webů na politické pohnutky a u e-shopů na byznys. „Pokud to byly útoky na e-shopy s elektronikou, tak bych si je dovolil dát do souvislosti s tím, že zkrátka chtějí prodávat jinak, jinde a za jiné peníze,“ dodal Kadlec.

ŠPIONÁŽNÍ ZAŘÍZENÍ V KAPSE

Jestli se vám zdá, že jde jen o hypotetické nebezpečí, které se vás netýká, když nemáte e-shop, nepracujete pro Avast (český antivirový gigant se stal terčem čínské špionáže v roce 2019) nebo v centrále BIS, pojďme si to projít s experty.

Co přesně každému z nás hrozí? A co všechno o nás čínské technologické firmy už dnes vědí? Detailní pohled přináší zářijové vydání časopisu Neovlivní.cz. K mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email