Čistky v pražských firmách končí,odejít musel i Vávra

Nové vedení Prahy v čele s ANO a ČSSD dokončuje totální personální obměnu strategických městských firem. Nejdříve se vypořádalo s Dopravním podnikem, pak s Technickou správou komunikací a nyní podle informací deníku Neovlivní.cz přišly na řadu plynárny. Odejít z nich musel i zákulisní hráč TOP 09 a bývalý náměstek primátora Jiří Vávra.

“Výměna stráží” se týká nejen dozorčích rad, v nichž město zastupují často právě politici, ale i představenstva, tedy přímého vedení společnosti, které by mělo být odborné.

Ze společnosti Pražská plynárenská holding musel Vávra, proslulý kontakty s pražskými kmotry, odejít už v březnu. Před několika dny pak radní podle informací deníku Neovlivní.cz odvolali Vávru i z orgánů dceřiné firmy Pražská plynárenská, a.s. A v nejbližší době hodlají převolit dozorčí radu i zbývající plynárenské společnosti: Pražská plynárenská Distribuce, a.s. Zde ještě Vávra formálně figuruje.


Personální čistku v městem ovládaných společnostech spustil tým primátorky Adriany Krnáčové ke konci loňského roku, kdy odvolal deset z patnácti členů dozorčí rady Dopravního podniku a navolil osm vlastních zástupců z ANO, ČSSD a Trojkoalice. Předsedou dozorčí rady se stal náměstek primátora a sociální demokrat Petr Dolínek, místopředsedkyní pak zastupitelka ANO Jarmila Bendová. “Dopravní podnik musí jako největší městská firma hospodařit efektivně a v souladu s politikou vedení hlavního města,” hájí politické nominace Dolínek.

Po Dopravním podniku přišla na řadu Technická správa komunikací (TSK), odkud musel odejít například Jiří Nouza z TOP 09, náměstek bývalého primátora Tomáše Hudečka. Stejně jako v DP, i v dozorčí radě TSK zasedla nově zastupitelka ANO Jarmila Bendová.

Do čela dozorčí rady TSK se postavila sociální demokratka, místostarostka Prahy 14 Lucie Svobodová. Mimochodem – jde o partnerku někdejšího výkonného ředitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Michala Haly, hlavní postavy údajně zmanipulovaných a nevýhodných pronájmů státního majetku. Vrchní státní zastupitelství v Praze nyní dokončuje vyšetřování kauzy. Nominace Svobodové je pozoruhodná proto, že TSK je takové malé pražské ŘSD.

Pražští radní vyměnili orgány i dalších firem: třeba Rozvojových projektů Praha (RPP) či Kongresového centra. V něm kromě Prahy vykonává akcionářská práva ministerstvo financí šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a radniční opozice si stěžovala, že tak ztratila kontrolu nad miliony, které do centra vložilo předchozí vedení města.

V městské radě má správu majetkových podílů ve společnostech na starosti Michal Hašek z ANO, který je považován za muže, přes kterého vládne Radmila Kleslová. Na personálním obsazení dozorčích rad miliardových městských firem je vliv Kleslové dobře vidět, například zmíněná zastupitelka Bendová patří mezi její blízké spolupracovnice.