pavel dudek / Shutterstock.com

Citát dne: Bez aut je Malá Strana nelidská, s parkovištěm je to živější

Svéráznou obranu parkoviště na Malostranském náměstí v srdci Prahy zvolil poslanec ČSSD Roman Váňa. Aniž by to zamýšlel, stal se bezpečnostní expert strany alespoň na den hvězdou také v oblasti dopravy.

Politika, který se v posledním roce nejvíce zviditelnil protestem proti evropskému návrhu na omezení vlastnictví zbraní kvůli terorismu, nachytala v útlumu redakce vydavatelství Economia.

Redakce se rozepsala o plánu omezit automobilovou dopravu v místě, které je spojnicí mezi Karlovým mostem a Pražským hradem a denně jím projdou tisíce turistů. Na Malostranském náměstí ovšem musejí prokličkovat mezi auty, která pojíždějí a parkují na ploše kolem kostela sv. Mikuláše.

A jak novináři upozornili, je možné, že parkoviště z historického prostranství zmizí. “Protože pražský magistrát i Praha 1 podporují ideový návrh architektů Martina Hájka, Václava Hájka a Petra Horského, kteří vyhráli urbanisticko-architektonickou soutěž magistrátu na přeměnu náměstí s tím, že auta tady nebudou,” uvedli autoři.

Pražské Malostranské náměstí bez aut

Vlevo současný stav (foto Pavel Dudek, Shutterstock), vpravo studie Malostranského náměstí bez aut z dílny týmu kolem Ing. arch. Václava Hájka

Podle reportérů to však hladké nebude: “Náměstí má ale mocné sousedy – poslance obývající okolní parlamentní budovy. Malostranské náměstí využívají jako parkoviště a nedovedou si představit, že by to mělo být jinak.”

Jedna citace za všechny? Poslanec Roman Váňa:

“My toto parkoviště prostě potřebujeme,” citovaly sociálního demokrata Váňu, předsedu bezpečnostního výboru, servery ihned.cz a Aktuálně.cz. Podle nich politik “vyzdvihl estetickou hodnotu parkoviště”.

“S auty je to náměstí hezčí, smysluplnější, živější, prázdné bez aut mi to přijde podle návrhů, co jsem viděl, ošklivější, nelidské,” řekl podle serverů Váňa. Sám do Prahy dojíždí, v Poslanecké sněmovně zastupuje Olomouc.

Gratulujeme, jako akviziční kampaň na sociálních sítích ta slova zafungovala skvěle. Že by se rýsoval další šéf volební kampaně ČSSD?

malostranske-bez-aut-reakce