ČNB chce vzít licenci záložně spojené s premiérem Fialou

Centrální banka s okamžitou platností zakázala kampeličce finanční operace, vyjma vyplácení vkladů.

Do fungování Podnikatelské družstevní záložny s klíčovou postavou Kamilem Bahbouhem se vložila centrální banka. Oznámila, že chce kampeličce odebrat licenci a zahájila s ní proto správní řízení.


Foto: Neo

“Důvodem k tomuto postupu byly přetrvávající závažné nedostatky v činnosti družstevní záložny zjištěné ČNB,” oznámila v pátek centrální banka.

Ve stanovisku zároveň ČNB píše, že s okamžitou platností významně omezila už nyní fungování kampeličky.

“Současně se zahájením správního řízení bylo Podnikatelské družstevní záložně předběžným opatřením s okamžitou účinností zakázáno přijímat vklady a poskytovat úvěry, a dále jí byla uložena omezení týkající se nakládání s aktivy a pasivy a omezení týkající se hotovostních operací. Vyplácení vkladů u Podnikatelské družstevní záložny není výše uvedeným předběžným opatřením omezeno,” uvedla centrální banka.

Jak uvádí aktuální vydání časopisu Neovlivní.cz, kampelička roky sloužila k financování obchodů se zbraněmi, operací tajných služeb a také byla k dispozici řadě vlivných politiků. Některé z operací byly nestandardní a jak uvádí v časopise Neovlivní.cz bývalý aktér fungování kampeličky Pavel Wurst: praly se tam peníze. Kampelička jakékoli nezákonné postupy strikně odmítla.

Své peníze tam na radu svého poradce Miloše Růžičky navíc vložil i premiér Petr Fiala a neuvedl to v majetkovém přiznání, jak upozornily SeznamZprávy.

A právě nepřiznaný milion premiéra Fialy nasvítil něco, co mělo navždy zůstat ve stínu. Do té doby stál peněžní ústav, přes který se financovaly zbrojní obchody pro napadenou Ukrajinu, pokrývaly transakce politiků i tajných služeb, mimo zájem širší veřejnosti.

S tím je minimálně na čas, ne-li provždy konec.

Kdo za celou indiskrecí stojí, komu posloužila kampelička Kamila Bahbouha a jakou roli sehrál český premiér a hlavně jeho poradci? Odpovědi přináší březnové číslo časopisu Neovlivní.cz. PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Neovlivní.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email