ČNB odmítá říct, zda vyšetřuje slova Rakušana o ČEZ. U Babiše to udělala

Po vicepremiérových výrocích o budoucnosti ČEZ se rozhýbala cena akcií firmy. Když totéž udělal před lety Andrej Babiš v roli ministra financí, ČNB jej začala obratem prověřovat.

Centrální banka má ze zákona monitorovat a následně případně vyšetřovat veškeré výroky, které mohou zahýbat cenami na kapitálových trzích. Poté, co vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan na debatě s občany začal mluvit o vládním plánu na zestátnění elektrárenské společnosti ČEZ, akcie firmy ČEZ po několikatýdenním poklesu vystartovaly prudce vzhůru.

ČNB přesto odmítá zveřejnit, zda Rakušanovy výroky vyšetřuje.


rok k ČEZ vicepremiér Rakušan pronesl tento týden během debaty v Sokolově Foto: STAN

“ČNB průběžně monitoruje veřejné informace týkající se kotovaných společností a tyto informace vyhodnocuje z hlediska rizika tržní manipulace ve smyslu požadavků právních předpisů v oblasti ochrany kapitálového trhu. Konkrétní šetření ČNB v oblasti ochrany kapitálového trhu nejsou veřejná a ČNB se k nim s ohledem na dohledovou mlčenlivost nevyjadřuje,” reagoval na dotaz Neovlivní.cz ředitel komunikace ČNB.

Jenže byly případy, kdy centrální banka o prošetřovaných případech veřejně mluvila. Mezi nimi je přitom i téměř identický případ: také šlo o politika a firmou, o kterou se hrálo, byl opět ČEZ.

V roce 2014 Andrej Babiš v roli ministra financí nečekaně promluvil o tom, že chce vyplatit ve formě dividend celý zisk ČEZ za předchozí hospodářský rok. Oznámil to více než tři měsíce před valnou hromadou společnosti, na níž se mělo rozhodnout o rozdělení jejího zisku. Dopad na akcie byl také okamžitý,

“V rámci případu jsme si vyžádali některé informace od MF, konkrétní být nemohu,“ citovala tehdy Česká televize mluvčího centrální banky Tomáše Zimmermanna. Veřejnoprávní televize tehdy výslovně dodala, že prověřování Babiše jí potvrdila i ČNB.

Dnešní zástupci centrální banky ale setrvávají na opačném stanovisku. I přes upozornění, že v podobném případu dříve ČNB o vyšetřování promluvila.

“Na váš doplňující dotaz opakuji, že konkrétní šetření ČNB v oblasti ochrany kapitálového trhu nejsou veřejná a ČNB se k nim s ohledem na dohledovou mlčenlivost nevyjadřuje. I pouhé konstatování, zda se danou věcí zabýváme, či nikoli, by bylo porušením dohledové mlčenlivosti,” trvá si na svém ředitel komunikace Holas.

Podle zákona je přitom jasné, že centrální banka musí Rakušanovy výroky prověřit. ČNB má povinnost kontrolovat, zda nevzniká prostor k insider tradingu: obchodování na základě informací, které nejsou veřejně známy.

Vít Rakušan během debaty s občany v Sokolově mluvil o úmyslu vlády zestátnit ČEZ. “Není to úplně jednoduchá transakce, ale vláda o tom jedná. Připravuje se to, jsou tam minoritní akcionáři, kteří se musí vyplatit. Já doufám a myslím, že to ještě naše vláda stihne,” řekl doslova.

Už o pár hodin později svá slova korigoval a za svůj výrok se omluvil. “Vláda uvažovala o odkoupení výrobních částí společnosti v době extrémně vysokých cen energií. V tuto dobu žádné takové kroky neprobíhají. V zápalu debaty jsem uvedl nesprávnou informaci, a za to se omlouvám,” napsal Rakušan na sociální síti X a za své původní vyjádření schytal kritiku od akcionářů ČEZ i koaličních partnerů včetně premiéra.

ČNB by teď měla správně prověřit, zda vláda skutečně zestátnění ČEZ neplánuje a nikdo se tedy k takové informaci od Rakušana nemohl dostat dřív než ostatní a využít ji k obchodům s akciemi společnosti. Tak, jak to tehdy udělala u Babiše. Jeho vyšetřování nakonec skončilo s verdiktem, že o insider trading tehdy nešlo.

“Česká národní banka v této věci žádné rozhodnutí nevydala, neboť zjištěné skutečnosti nepotvrdily, že by v souvislosti s těmito výroky došlo k obchodování se znalostí neveřejné kurzotvorné informace. Nebylo zjištěno ani porušení zákona, který zakazuje takovou informaci sdělovat jinému, pokud sdělení této informace není předmětem běžné činnosti, povinnosti nebo zaměstnání,” stojí ve stanovisku ČNB.

Insider trading je v zahraničí velmi přísně trestán. V roce 2018 dostal pokutu 20 milionů dolarů například zakladatel Tesly Elon Musk od americké Komise pro cenné papíry za manipulaci s trhem. Té se podle komise dopustil svým tweetem, v němž psal o záměru stáhnout akcie Tesly z veřejného obchodování. A tvrdil, že má pro to dokonce zajištěné financování. Komise ale dospěla k závěru, že to nebyla pravda. Akcie Tesly přitom po původním Muskově tweetu skokově posílily.

Elon Musk se nakonec dohodl s komisí na mimosoudním trestu. Stejnou částku 20 milionů dolarů musela zaplatit i společnost Tesla.

Zdroj náhledové foto: Hnutí STAN

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email