© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Komentář bývalého ředitele vládní agentury Czechinvest Ondřeje Votruby, který spolupracoval s politiky ANO i ČSSD
Aktuální ostrá hádka s Ruskem a nesmyslné handrkování, jestli jde nebo nejde o státní terorismus, zakrývají možná nejzajímavější téma na celé aféře vůbec: proč proběhla ta slavná tisková konference prvních dvou mužů české vlády zrovna v sobotu večer?
Určitě to není proto, že se Babiš s Hamáčkem „zrovna dozvěděli“ o tom, že ruská tajná služba GRU měla prsty ve výbuších ve Vrběnicích, jakkoli se to oba snaží vehementně tvrdit. Babiš dokonce (zřejmě po radě od marketingového guru Prchala) to dokazuje tím, že uvádí na minuty přesný čas, kdy dostal tu zprávu písemně.
Ne, pánové neříkají v tomto pravdu. Tu informaci už měli docela dlouho. Proč jsem si tím tak jistý?
Primárně by to byla obrovská náhoda, že po 6,5 letech (!) od výbuchů se najednou – v době, kdy všichni řeší covid a vše s ním spojené, v ČR se de facto spouští největší tendr v historii (Dukovany) a kousek dál na východ se začínají u značné části ukrajinských hranic rojit v obrovských počtech ruští vojáci – objeví jednoznačné důkazy o akci GRU.
Na takové náhody po osobních zkušenostech s politiky ANO a ČSSD, s nimiž jsem pracoval, nevěřím.
Sekundárně, podíváme-li se na sled událostí, tak na jaře 2018 proběhl v britském Salisbury pokus o atentát na agenta Skripala a jeho dceru a stále ve stejném roce nazval prezident Zeman službu BIS čučkaři (mysleli jsme, že je to kvůli Novičoku, ale zjevně za tím byla i snaha nabourat důvěryhodnost BIS i proto, že se dostala na ruskou stopu v případu Vrbětic). Různé složky našich bezpečnostních sil navíc navštívily mimo jiné ostravský hotel Corrado, kde byli oba ruští agenti GRU před prvním výbuchem v roce 2014 ubytováni, a ptaly se tam po nich. V roce 2018! Opravdu je reálné, aby od té doby trvalo dalších 2,5 roku, než by tyto informace doputovaly k prvním dvěma mužům české vlády? Není.
ČTĚTE TAKÉ: Věděli to. Vláda neříká o Vrběticích pravdu
Hlavní hráči jako Zeman, Babiš či Hamáček to věděli už minimálně dva roky. Proto se Zeman chtěl zbavit šéfa BIS Koudelky a proto ho vláda paradoxně naopak každý rok navrhovala na povýšení. Informace od něj totiž Babiš držel jako poslední případný trumf proti Zemanovi. Dopouštěl se tím mimochodem také velezrady (Zeman se jí dopouští už dlouho), protože i při vědomí těchto informací nepodnikl nic a dokonce dal ministrovi Havlíčkovi zelenou k tomu, aby Rosatom oslovil s bezpečnostním dotazníkem.
Vrátím se tedy k základní o otázce: proč zrovna minulou sobotu?
Odpověď má dvě roviny, českou a mezinárodní. V české rovině je to tendr na Dukovany (v menší míře možná i vakcína Sputnik V): Zemanovi, který se chová jako zaměstnanec Ruské federace a jako takový dostal od svého šéfa za úkol získat projekt pro Rosatom, začalo být až nedávno jasné, že vybrat vítěze tendru už tato vláda nestihne (Babiše by zakázka pro Rosatom zřejmě poškodila ve volbách, protože většina Čechů prostě stále nemá Rusy ráda, a tak záměrně proces prodlužoval) a po volbách může být zcela jinak hodnotově založená vláda (jak ukazují poslední průzkumy).
Proto začal Zeman hrát tvrdě a na poslední chvíli se pokusil Babišovu vládu položit: prezidentův spojenec Okamura mluví o tom, že by vláda měla skončit (předčasné volby ale nechce) a jeho další nohsled Filip prosadil „zrovna“ minulý týden v rámci KSČM zrušení tolerančního patentu vládě. A navíc otočil o 180 stupňů a zůstal dál v čele své strany. Když pak koalice Spolu oznámila, že navrhne hlasování o důvěře vlády, začalo to být pro Babiše (i Hamáčka) už příliš nebezpečné. Vláda by skoro určitě padla (Piráti a STAN by dost složitě vysvětlovali voličům, proč by případně hlasovali proti vyslovení nedůvěry). Babiš se obává, že by mohl jít do vězení a Hamáček za nákupy předražených čínských roušek možná také – z politiky by každopádně zmizeli oba dva. To by ale Zemana netrápilo: tomu šlo jen o to, aby opět dosadil vládu svých přátel (jako v roce 2013 byla Rusnokova vláda) a ta by zahájila tendr na Dukovany takovým způsobem, že by před nástupem další vlády bylo de facto rozhodnuto.
Babiš (a v menší míře Hamáček) tak potřebovali položit na stůl své trumfové eso. Nejen, že se teď nebude hlasovat o nedůvěře vládě, ale zároveň kauzy typu Faltýnkova diáře nebo Hamáčkova rozkladu ČSSD na on-line sjezdu a po něm zároveň naprosto přestaly být mediálně zajímavými tématy, resp. byly vysoce přebity trumfovým esem.
Mezinárodní rovina odpovědi je hůř prokazatelná, ale možná ještě pravděpodobnější. Vzhledem k brutálně rostoucí eskalaci napětí na ukrajinsko-ruských hranicích a zároveň rostoucímu počtu pátých kolon v rámci EU (ČR se až do minulého týdne dostala hned na druhé místo za Maďarsko v podpoře Putinova režimu, ani Matovičův tah se Sputnikem V neudržel na tom místě Slovensko déle než pár týdnů), nutně potřebovaly západní státy (nejen USA, ale i západní Evropa) získat nějaký ze sovětských, pardon ruských, satelitů zpět. A ČR se vzhledem ke kauze Vrbětice nabízela. Je tedy dost možné, že někdo kvůli důvodným obavám ohledně směřování ČR do ruské náruče nejen v případě Dukovan udělal sice právně sporný (téměř jistě za hranou), nicméně beze sporu vlastenecký tah a zajistil únik informací o pozadí Vrbětic mezi novináře nebo dokonce do zahraničí.
Ta informace pak už byla na cestě vybublání na povrch a nedala se zastavit (jakkoli Hamáček si ještě na začátku minulého týdne myslel opak a při své plánované cestě do Ruska chtěl ještě situaci diskutovat a snad i zachránit – ne, to opravdu nebyla kamufláž) a oba první muži vlády neměli na vybranou a museli ji oznámit sami, i když byl víkend, protože jinak by se ji veřejnost dozvěděla jinou cestou a oni by měli průšvih, že věděli a nekonali.
Ne, politika není služba lidu. A pro muže v čele naší vlády není jen hlavní prioritou pokračovat ve vládnutí jako obecně pro všechny politiky, ale je to pro ně – a zejména pro premiéra – dokonce naprostá nutnost, protože jinak ho čeká soud a pravděpodobně i vězení. Proto bychom si měli zapamatovat, že udělá naprosto cokoli, aby se udržel u moci. Dokonce i věci, které na první pohled vypadají, že je dělá pro svoji zemi – zrovna jako ta sobotní tiskovka. Samozřejmě je ale dělá jen a jen pro sebe.
Přesto je toto „vyhlášení války“ Zemanovi od Babiše naprostá breaking news, i přesto, že už přes „útok na zboží“ bere zpátečku, a opravdu těžko se odhaduje, jak se bude situace vyvíjet dál. Tipuji, že zřejmě tato vláda dovládne až do řádných voleb. I kdybych se ale v tomto spletl, mnohem důležitější je, abychom si všichni uvědomili, co stálo za sobotní tiskovkou, ať už to byl prvek český nebo mezinárodní, a nezapomněli na to při nadcházejících volbách.
Ondřej Votruba je bývalý ředitel vládní agentury Czechinvest, působil také na ministerstvu dopravy či místního rozvoje. Ve státní správě působil pod politiky ANO a ČSSD.
Zdroj náhledové foto: Pražský hrad