Czech Free Press: Ozvěny Kremlu v ČR

Deník Neovlivní.cz vytvořil databázi kremelských ozvěn v Česku. Jde v ní nejen o čistou a neskrývanou propagandu, ale i o média, která nekomentované Putinovské vidění světa nabízejí mezi standardními zpravodajskými texty.
Databáze se bude dále rozrůstat. Detailněji představíme rovněž nejvýraznější postavy uplatňování ruského vlivu, které v českém mediálním prostoru působí

 

Czech Free Press – České nezávislé zpravodajství

Motto serveru: “Nezávislé zpravodajství na českém internetu. Ekologie, politika, společnost, kultura.”

O čem píše: Jde o stránky obsahující mix blogů, komentářů a článků vytvořených jako zpravodajské texty. Můžete si tu přečíst o Babišově plánu poslat do voleb žokeje Váňu, stejně jako o předražených cenách léků. Co ovšem dominuje, jsou články namířené proti muslimům a uprchlíkům, texty, ve kterých jsou západní vlády vylíčeny jako hloupé a neschopné. A řada textů podporující ruský pohled na věc.

Zpravodajstvím volně proplouvají například videokomentáře “významného ruského analytika” Valerije Viktoroviče Pjakina. Zajímavé je, že se Pjakin coby vykladač dění objevil v podstatě s vypuknutím krize na Ukrajině, jeho komentáře se začaly objevovat s podzimem 2013 a ve velké míře pak v roce 2014. Dříve o něm ani v azbuce nenajdete mnoho zmínek, jen v souvislosti s politickými aktivitami na Altaji.

Na Czech Free Press se Pjakin naposledy vyjadřuje k tragédii ruského letadla v Egyptě. Odpovídá na otázku, co sledují západní média tím, že “schválně vypouštějí zprávy o teroristickém útoku”. “Každá informace určená k šíření do médií sleduje určitý cíl. V dané situaci je třeba zamést stopy a vše svést na jakýsi mezinárodní terorismus…” Následně připomíná, že Rusko zahájilo operace v Sýrii, což bylo “proti plánům americké nadvlády” a v podstatě z pádu letadla obviňuje Bílý dům.

V jiném textu na CFP, s titulkem Krym jako detektor lži, si zase můžete přečíst, co sleduje Amerika tím, když se snaží “neposlušné Rusko, jež na globální nadvládu USA přistoupit nehodlá, srazit na kolena”.

Kdo: Pod projektem Czech Free Press je podepsán jako vydavatel a šéfredaktor Miroslav Suja.

V jednom ze svých editorialů píše, že mu jde především o pestrost názorů, kterou jinde nenachází. “… je tady několik zajímavých webů, které poskytují nezávislé informace, avšak opět více méně selektivním způsobem. Je to např. Zvědavec Vladimíra Stwory nebo FreeGlobe a další blogy vynikajícího novináře A. B. Bartoše,” hlásí se (v první dvou případech) opět k webům sloužícím ruské propagandě.

Nelze dohledat, z čeho je projekt financován.

 

….

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha

osf