Další nehoda vlaků. O rezignaci Havlíček neuvažuje

Při srážce vlaků mezi Úvaly a Českým Brodem zemřel strojvůdce. Zraněno bylo pětatřicet lidí. Jde o několikátou nehodou za posledních pár dní. Ministr Havlíček ale odmítl, že by měl rezignovat.


Při nehodě u Českého Brodu v úterý večer zemřel strojvůdce, kterého ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček obratem označil za pravděpodobného viníka nehody. Ačkoli jde už o několikátou nehodu na státní železnici za poslední týden, sám ministr se k rezignaci nechystá.

“Nemyslím si, že to je tím, že člověk dělá dva resorty, tomuto prostě nezabráníte,” řekl ministr Havlíček poté, co dorazil na místo nehody. A dodal: “Trať, na které se srazily vlaky, je v České republice nejlépe zabezpečena.”

Andrej Babiš a Karel Havlíček na Hlavním nádraží Foto: FB Andreje Babiše

Jde přitom o pátou nehodu na železnici za posledních pár dní, u dvou z nich umírali lidé.

Hnutí ANO ovládá resort dopravy, pod který spadají státní železnice, už od roku 2014. Od té doby se v čele úřadu vystřídali už čtyři ministři.

Karel Havlíček se jím stal letos v lednu. Ke svému původnímu resortu průmyslu a obchodu si přibral i ministerstvo dopravy poté, co premiér Andrej Babiš nedokázal obsadit tento post po vynuceném odchodu Vladimíra Kremlíka.

Ačkoli sám premiér nejprve říkal, že půjde o dočasné řešení, pak otočil. “Není to dočasné, pan Havlíček tam bude až do konce této vlády, pokud já budu premiér,” prohlásil v lednu.

Výhrady k ministrovi s dvojí agendou přitom měl i prezident Miloš Zeman. Premiér Babiš ale prohlásil, že v tom není problém.

“Věřte mi, že ty dva resorty zvládne,” ubezpečoval s tím, že bude osobně Havlíčkovi pomáhat. Třeba tak, že dohlédne na ŘSD nebo právě na České dráhy. “Dneska máme přece všechno on-line, můžeme si zavolat,” dodal v lednu Andrej Babiš.

A stejně pak reagoval i ve Sněmovně, když opozice zpochybňovala, že je v silách jednoho člověka řídit oba náročné resorty současně. “Děláme to poctivě a Havlíček dělá dobrou práci. Dělá dobrou práci. A věřte mi, že ty dva resorty zvládne. I to jádro,” prohlásil Babiš.

Pozice Havlíčka, kterému se kvůli dvojímu vládnímu angažmá přezdívá ve vládě Kyborg, byla v kabinetu doposud jedna z nejpevnějších. Patří mezi nejbližší spolupracovníky Andreje Babiše, vyniká absolutní loajalitou.

Během koronavirové krize se nicméně podle vládních zdrojů projevily vzájemné antipatie s ministryní financí Alenou Schillerovou, jak jsme popsali v dubnovém časopise Neovlivní.cz. Ostatní ministři, s nimiž o jejich vztahu redakce hovořila, uváděli, že za tím spatřují “boj o místo na slunci a přízeň premiéra”.

 

Zdroj náhledové foto: Správa železnic