Další tři miliony pro kancelář spřízněnou s právníkem Hlínou

Pražský Dopravní podnik uzavřel letos další kontrakt s advokátní kanceláří Květoslava Hlíny, právníka s kontakty na špičky hnutí ANO. V posledních dvou letech kancelář inkasovala čtyři miliony plus DPH. Nejnovější dohoda je pak na další tři miliony určené pro spřízněnou kancelář. Kontrakt hodlá prověřit dozorčí rada městské firmy.

Dopravní podnik si letos v únoru najal kancelář přerovského právníka Hlíny na vyřešení sporů okolo výstupů metra na stanici Můstek. S paušálem 2 400 korun za hodinu plus DPH a bez zastropování odměny.

Kancelář ale údajně obratem zjistila, že na práci sama nestačí a přizvala spřízněnou maličkou kancelář Štilec & Partners. Jen o měsíc později proto generální ředitel Dopravního podniku Martin Gillar – jinak také bývalý Hlínův koncipient – podepsal dodatek k původní smlouvě číslo 000134 00 18, tentokrát až do výše tří milionů korun.

Peníze mají chodit na účet kanceláře Štilec & Partners. Firmy, která v uplynulých dvou letech letech podle veřejně přístupného registru smluv, inkasovala z veřejných zdrojů především na ČD Telematika, SŽDC a v Brně. Tedy na úřadech, které ovládá hnutí ANO a uplatňuje v nich svůj vliv místopředseda ANO a Hlínův kamarád Jaroslav Faltýnek.

Květoslav Hlína o svých kontraktech odmítá mluvit s tím, že je vázaný mlčenlivostí. Jednatel firmy Štilec & Partners Jakub Štilec včera nebyl k zastižení, jeho telefon byl nedostupný. Zdroje z Dopravního podniku nicméně upozorňují na podezření, že Štilec mohl v případě třímilionového dodatku ke smlouvě na výstupy z metra sehrát jen roli křoví.

Případem se proto bude zabývat na svém příštím zasedání dozorčí rada podniku. “Prověříme i tuto smlouvu,” potvrdila členka dozorčí rady a náměstkyně pražské primátorky Petra Kolínská.

Případ Květoslava Hlíny se dostal na přetřes poté, co si primátorka Adriana Krnáčová vyžádala v Dopravním podniku auditní zprávu o skutečné roli této advokátní kanceláře v městské firmě. Neovlivní.cz již na základě auditu informovalo, že advokátní kancelář Květoslava Hlíny inkasovala za roky 2016 a 2017 v pražském Dopravním podniku čtyři miliony plus DPH. A hlavně: přerovský právník chodí prakticky na všechna zasedání představenstva, díky čemuž získává přístup k exkluzivním informacím o chodu městské firmy.

Článek je součástí projektu, v němž redakce Neovlivní.cz mapuje pražské kauzy. Partnerem projektu je Nadační fond proti korupci. O spolupráci si více můžete přečíst zde ». Logo_NFPK_zakladni_300_maly