Obchvat Chýnova. Další stavba z peněz EU, které vláda zamlčela

Ministři Babišovy vlády mají problém veřejně přiznat, když na některé ze staveb, kterými se chlubí, přispívá EU. Po Negrelliho viaduktu a pomoci v covid programech je to nově obchvat Chýnova.

“25 let čekal Chýnov na obchvat. 15 tisíc aut, projíždějících komplikovaně denně centrem, bude za 20 měsíců minulostí. Právě jsme zahájili stavbu, která hlavní trasu mezi Táborem a Humpolcem odkloní na 3,5 km dlouhý úsek kolem obce,” pochlubil se na Twitteru ministr průmyslu a obchodu a také dopravy Karel Havlíček.

Zapomněl ovšem dodat, že významnou částkou na stavbu přispěla Evropská unie. A to rovnými 300 miliony.

Na pravou míru to museli uvádět zaměstnanci českého zastoupení EU. “Téměř 300 milionů korun z celkových nákladů 416 milionů je schválený příspěvek z fondů EU. Původně se počítalo se zahájením stavby v květnu 2019,” podotkli ke stavbě.

Není to přitom poprvé, co Babišovi ministři i premiér osobně zatajují finanční účast EU na stavbách v České republice.

Zjara se například premiér i ministr Havlíček projeli na nově otevřeném Negrelliho viaduktu v Praze. Premiér i ministr k tomu pohovořili pro média, předseda vlády dokonce sdílel video a příspěvky na sociálních sítích.

“Všichni o tom mluvili, ale až my jsme to udělali. Negrelliho viadukt je první úsek železnice z centra Prahy na letiště,” napsal premiér Andrej Babiš k videu, které zveřejnil.

O finanční účasti EU na opravě viaduktu nepadlo od Babiše a Havlíčka ani jedno slovo. Unie přitom poslala na viadukt 900 milionů korun.

Podobné to je s finanční pomocí podnikatelům a firmám, které ochromila jarní vládní opatření v rámci boje s Covid-19. I tu platí z podstatné části Evropská unie. Premiér a klíčoví ministři ale mluví jen o pomoci své vlády. To, že programy dotuje Evropská unie, kabinet opět zamlčel.

“Vláda chce a bude pomáhat živnostníkům, kteří tuto krizi nezpůsobili, ale pandemie je připravila o příjmy.” Premiér Andrej Babiš 17. dubna pro list Právo.

“Vláda má připraveno na úvěrové programy dvacet miliard. Nemuseli jsme tedy nic shánět, peníze jsou připravené, jen urychlíme jejich přesun do rozvojové banky.” Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček 4. dubna pro Hospodářské noviny.

Jaká jsou fakta? Oficiální čísla, která v červnu poskytla redakci Evropská komise, ukázala, že některé z projektů Covid jsou dokonce celé z unijních peněz.

“V Covid I je z celkové jedné miliardy korun 457 milionů korun z EU peněz. Covid II je pak celý z unijních peněz, jde o pět miliard korun,” uvedla Magdalena Frouzová z českého zastoupení Evropské komise. “Covid Praha: 600 milionů z unijních peněz.Covid II nejsou peníze EU, ale jsou díky tomu, že komise schválila České republice zvláštní státní koronavirovou podporu.”

Zdroj náhledové foto: Twitter Karla Havlíčka

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email