Danuše Nerudová. Nové jméno ve hře o eurokomisaře

Prezidentskou kandidátku by v roli nástupkyně Věry Jourové ráda viděla část vládních politiků ze STAN.

Věře Jourové příští rok zjara, kdy budou volby do Evropského parlamentu, končí mandát české eurokomisařky. Zákulisní hra o jejího nástupce se však v tuzemské politice rozehrála už o rok dříve a je v plném proudu. Doposud padala jen jména více či méně spojená s hnutím STAN. Právě Starostové mají podle nepsané dohody koaličních stran navrhnout kandidáta na nového eurokomisaře.

Redakce Neovlivní.cz nicméně nyní zjistila, že se u Starostů rodí plán, aby na post eurokomisaře znovu usedla žena. A to Danuše Nerudová, prezidentská kandidátka.

Zamíří Danuše Nerudová do Bruselu? Zde během akce k 17. listopadu nazvané Sametový můstek do Evropy.. Zdroj: danusenerudova.cz

„Nerudová je ideální kandidátka. Žena napojená na mladou generaci, která je současně přijatelná pro ostatní koaliční strany. Pokud se s ní dohodneme, je vysoce pravděpodobné, že navrhneme právě Danuši Nerudovou,“ uvedl vysoce postavený politik hnutí STAN.

Oficiálně dosud Starostové nominaci na eurokomisaře neoznámili, veřejně se k tomu zatím nechtějí vyjadřovat. Jméno kandidáta zatím neprozradil ani lídr Vít Rakušan.

A zdrženlivá je i sama Danuše Nerudová. Připustila, že vede s politickými stranami konzultace o své budoucnosti. Na konkrétní věci či posty však podle ní zatím nedošlo.

„Je to vše v obecné rovině. Nic konkrétního… Žádné konkrétní nabídky na stole nejsou. Jsou to diskuse o tom, co si představuji, kam budu směřovat,“ uvedla Nerudová v dubnu pro Seznam Zprávy.

MÁ TO HNED NĚKOLIK VÝHOD

Evropská politika je přitom přesně ta parketa, která by Nerudové vyhovovala. Novou politickou stranu podle svých slov zakládat nechce, stáhnout se z veřejného života ale také ne. Zatím učí dál na vysoké škole. Bývalá rektorka pokračuje i nadále v tom, co dělala i v akademickém světě: zapojuje se do veřejného života a komentuje kroky politiků.

A stejně jako v prezidentské kampani dál zdůrazňuje svoji vazbu na mladé lidi a požaduje, aby nastala ve společnosti generační obměna.

Konkrétně k Evropské unii v souvislosti s mladou generací pak v citovaném rozhovoru řekla: „Je zde obrovská příležitost pro mladé uchopit to a skutečně přimknout náš národ k Evropské unii. Znovu se vrátit ke kořenům, které jsme úplně zapomněli – tedy proč jsme v roce 2004 vstupovali do Evropské unie. Nikdo o tom nemluví a téměř neupozorňuje na výhody, které to pro nás má. Všichni by chtěli euro, ale nikdo z politiků si to nechce vzít jako politický projekt. Já naopak vidím spoustu možností, jak by se domácí veřejný prostor dal propojit s evropskou politikou. Je to primárně téma mladých, protože mladí si uvědomují důležitost Evropské unie.“

Právě ve spojení se jménem prezidentské kandidátky, která i přes neúspěch v samotné volbě dokázala získat stovky tisíc lidí na svou stranu, vidí potenciál i Starostové. V prvním kole prezidentské volby získala Nerudová 13,92 % hlasů, což v přepočtu znamená, že si ji jako hlavu státu přálo 777 tisíc lidí.

„Je to samozřejmě možnost, jak přivést nové voliče k hnutí STAN. Zejména mladé,“ dodal již zmíněný politik hnutí.

Skutečnost, že Danuše Nerudová v prezidentské volbě oslovovala velké množství mladých, vyzdvihovali hned po prezidentské volbě i politologové.

„Máme tady ještě jeden fenomén, který se pojí s podporou Danuše Nerudové. Fenomén mladých voličů. Ona měla svoji voličskou podporu koncentrovanou hlavně, ne výlučně, na mladé – prvovoliče, druhovoliče, obecně na mladou generaci. Tam byla její podpora enormní. Myslím si, že můžeme bez nadsázky říci, že to byla asi vůdčí podpora z celého jejího elektorátu,“ uvedl ve veřejnoprávním rozhlase například politolog Metropolitní univerzity v Praze Petr Just. 

A každý nový hlas se může vládnímu hnutí STAN, které se dodnes nevzpamatovalo z policejní akce Dozimetr, hodit. Poslední měsíce se volební preference hnutí pohybují mezi šesti a sedmi procenty. Agentura Kantar pak v dubnu dokonce avizovala jen 5,5 procenta. To je na hranici vstupu do sněmovny.

Co stojí nominaci Nerudové v cestě? A co Jozef Síkela, který si na post také myslel? Detaily zákulisní bitvy o křeslo eurokomisaře přinášíme v květnovém čísle časopisu Neovlivní.cz

Zdroj náhledové foto: webové stránky Danuše Nerudové

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email