Databáze lží: Maláčová, Schillerová a důchody

Redakce Neovlivní.cz buduje databázi lží, v níž si může každý snadno dohledat, kdy který politik lhal. Lži veřejných činitelů ověřujeme klasickými, ale i investigativním postupy. O projektu více zde.

«« Zpátky do databáze lží

Alena Schillerová a Jana Maláčová: Zvedáme důchody o 900 korun

Jsou lži takzvaně čistokrevné a pak lži, které upravují realitu tím, že neříkají celou pravdu. Právě s těmi druhými někteří politici umí skvěle pracovat, aby tak vylepšili svůj obraz v očích voličů. Příkladem mohou být dvě ministryně: Alena Schillerová za hnutí ANO a Jana Maláčová za sociální demokraty.

Obě dámy letos v září svedly bitvu na sociálních sítích a v médiích, která z nich to vlastně zařídila penzistům od příštího roku vyšší důchody. A obě použily nepravdivý argument.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová se 16. září na twitteru pochlubila slovy: “Už podruhé jsem vybojovala průměrné navýšení důchodů o 900 Kč. A to není všechno – počkejte, co má sociální demokracie pro seniory a seniorky připravené na příští rok.”

Ve stejný den pak ministryně financí Schillerová zase na svůj twitterový účet napsala: “Příští rok opět rekordně zvedneme důchody. Průměrný důchod poroste o nádherných 900 korun. A je to tak správně, naše babičky a dědečkové si to rozhodně zaslouží.”

Obě dvě přitom zapomněly dodat to podstatné: ministryně nevybojovala 900 korun, vláda nezvedla důchody o 900 korun. 749 korun představuje u průměrné penze, která bude vyplácená od nového roku, zákonná valorizace.

Vláda – bez ohled na to, která z dam to prosadila – tedy seniorům přidá 151 korun. Nikoli zmiňovaných 900. Taková měla být správná informace, kterou ministryně měly zveřejnit.

Navýšení nad rámec zákonné valorizace upravuje novela, kterou v září odhlasovali poslanci. Průměrný důchod se tak v lednu celkově zvýší o 900 korun. Protože valorizace bude ale nižší, každý dostane ještě částku, která do 900 korun schází.

«« Zpátky do databáze lží

Partner projektu  Projekt Databáze lží vzniká díky podpoře Martina Hájka.

 

Nové kousky politických lží chystáme do říjnového časopisu Neovlivní.cz. Předplatit si jej můžete zde: