Databáze lží: Babiš a Green Deal

Opoziční poslanec brojí proti paktu, který sám vyjednával a schválil. To ale zamlčuje.

«« Zpátky do databáze lží

Kromě spolupráce s StB to je jedna z věcí, které Andreje Babiše spolehlivě vytočí. Jde o jeho souhlas s Green Deal, dohodou o klimaticky neutrální Evropě, za kterou dnes striktně odmítá jakoukoli odpovědnost. Mluvil o tom v prezidentské volbě, mluví o to i dnes. Naposledy v rozhovoru pro Mf Dnes.

“Nic jsem neschválil, podpořil jsem obecnou deklaraci, že chceme chránit životní prostředí, a to platí. Ta konkrétní opatření, která z toho udělala tu zelenou šílenost, ta se tam schválila až během českého předsednictví vlády Petra Fialy,” řekl na adresu Green Dealu.


Andrej Babiš v prosinci 2019 na summitu EU, kde se dojednala podoba Green Dealu Foto: Úřad vlády

Jenže podle dokumentů a archivních zpráv to tak není. Naopak to byl právě Andrej Babiš, kdo v prosinci 2019 v roli premiéra spolu s dalšími lídry Evropské unie odsouhlasil New Green Deal. Hlasoval pro.

A zcela rozhodně nešlo jen o “obecný rámec”, jak dnes tvrdí. Dokládá to tento dokument. A pak dobové citace v tisku: “Právě tento summit přitom byla chvíle, kdy šlo celý zelený plán zablokovat. Každá země měla právo veta. Byla to poslední chvíle, kdy jsme ho při rozjedu evropských regulací vedoucích k velkému cíli uhlíkově neutrální ekonomiky v roce 2050 měli. O dílčích krocích a regulacích už se bude hlasovat kvalifikovanými většinami. Sami nebudeme mít sílu je zvrátit,” napsal časopis Echo24.

A podruhé se pak Babiš zapsal do historie Greeen Deal o rok později na summitu EU. A tehdy to také Babiš náležitě okomentoval. “Byl to boj, ale povedlo se to. Všichni vnímáme citlivost přechodu na bezuhlíkové technologie, abychom neohrozili náš průmysl,“ prohlásil.


ČTĚTE TAKÉ: Až se vrátím, a já se vrátím, uvidíte! Jak se chce stát AB znovu premiérem


Veřejnoprávní média k tomu tehdy vydala zprávu, která začínala slovy: “Summit EU podpořil zpřísnění klimatického závazku k roku 2030. Zástupci zemí se shodli, že omezí celkové emise nejméně o 55 procent proti roku 1990.”

Kdyby náhodou Andrej Babiš chtěl zpochybňovat svoji přítomnost na summitu, ZDE je odkaz na oficiální seznam účastníků. Dokonce kvůli své účasti zrušil po dvou hodinách vystoupení v Senátu. A jeho účast dokládají i oficiální fotografie ze summitu, které jsou k dohledání na webu úřadu vlády.

Ostatně, není to tak dávno, kdy se Andrej Babiš paktem Green Deal naopak chlubil. “Vyjednali jsme obrovské množství peněz. Vyvázat se ze (Zelené dohody) jednostranně nelze, přišli bychom tím o zdroje EU, které mohou dosáhnout až bilion. Poškodilo by nás to,” prohlásil například v roce 2021 v reakci na slova tehdejšího prezidenta Miloše Zemana, který chtěl od dohody odstoupit.

A o pár měsíců později, v únoru 2022 Babiš ještě dokonce dodal, že nezúčastnit se Green Dealu v podstatě znamená nebýt v Evropské unii. „To je tisíc miliard, které máme dostat hlavně na investice do vody, do lesů, do životního prostředí, do ekologizace průmyslu, což je pro nás výhodné. Uvažovat o vystoupení ze Zelené dohody není vůbec namístě,“ zopakoval expremiér.

Teď se ale znovu blíží volby, po nichž se chce Andrej Babiš opět stát premiérem. A ví, že pro jeho voliče ochrana klimatu není téma. A naopak je tíží představa, že si časem nebudou moci koupit auto se spalovacím motorem. Nedělá mu tak žádnou potíž Green Deal kritizovat.

«« Zpátky do databáze lží

Zdroj náhledové foto: Úřad vlády

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email