Databáze lží: Grospičovy oběti autonehod ze srpna 1968

Redakce Neovlivní.cz buduje databázi lží, v níž si může každý snadno dohledat, kdy který politik lhal. Lži veřejných činitelů ověřujeme klasickými, ale i investigativním postupy. O projektu více zde.

«« Zpátky do databáze lží

Stanislav Grospič: Mrtví ze srpna 1968 byly oběti dopravních nehod

Místopředseda KSČM Stanislav Grospič nám svými výroky třicet let po revoluci připomněl, jaké to je, když výklad dějin dostanou do ruky komunisté. V roce 1968 podle něj nešlo ze strany vojsk Varšavské smlouvy o okupaci a mrtví byly vesměs obětmi dopravních nehod.

Vystudovaný právník Grospič v polovině října v rozhovoru pro Český rozhlas doslova uvedl: “Základní premisa z našeho pohledu je, že se nejednalo o okupaci. Byl to tragický moment, nebyl správný… Ale taky nijak nebyla odzbrojena československá armáda nebo likvidována státní moc, jak tomu bylo v případě okupace nacistickým Německem.”

A na adresu mrtvých, kterých během okupace podle Ústavu pro studium totalitních režimů bylo celkem 137 , prohlásil: “To byly vesměs oběti dopravních nehod. Myslím, že si zaslouží vyjádřit úctu, ale nebyly to oběti žádných aktivních ozbrojených bojů, to je třeba říci,“ tvrdil Grospič.

Poslanec KSČM Stanislav Grospič Zdroj: PSP

Pro ty, kteří nezažili, jak to tehdy bylo, obratem reagovali historici. Například podle Ústavu pro studium totalitních režimů invaze armád pěti států Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa hned první den přinesla mrtvé a zraněné.

“Největší ztráty byly po střetu sovětských vojáků s neozbrojeným davem v okolí budovy Československého rozhlasu v Praze. Oběti byly hlášeny nejen z dalších míst hlavního města, ale také z jiných měst a obcí (například z Liberce, Brna, Bratislavy, Košic, Popradu a dalších). Jen první den okupace byly zraněny desítky osob, mnoho z nich těžce. Ztráty pokračovaly i v dalších dnech, týdnech a měsících. Celkem si okupace Československa do konce roku 1968 vyžádala 137 mrtvých, zhruba 500 těžce a stovky lehce zraněných,” uvedl Ústav.

Detaily k invazi k dispozici zde. Grospičovi následně začaly psát desítky lidí, kteří mu na základě internetové výzvy začali posílat informace ke konkrétním obětem srpnové okupace.

Komunisté – vyjma poslance Jiřího Dolejše – se od Grospičových slov nijak nedistancovali. Po čtrnácti dnech se nakonec Stanislav Grospič sám omluvil.

“Dovolte, abych se omluvil za nešťastné vyjádření. Nikdy bych si nedovolil znevážit a hanobit poškození lidského zdraví včetně ztráty lidského života. Nebylo to tak myšleno…Mnohokrát jsem se vyjádřil, že vstup vojsk byl špatný a tragický a zanechal hluboké rány. Mrzí mě, jak byla má slova vnímána a šířena a velice se za ně omlouvám,” napsal ve svém prohlášení, které přečetl před novináři.

O případné rezignaci na post šéfa mandátového a imunitního výboru Sněmovny nepadlo ani slovo.

«« Zpátky do databáze lží

Partner projektu  Projekt Databáze lží vzniká díky podpoře Martina Hájka.