Databáze lží: Havlíček a zastropované ceny benzínu

Bývalý ministr Babišovy vlády tvrdí, že nikdo z hnutí ANO nikdy nežádal zastropovat ceny pohonných látek.

«« Zpátky do databáze lží

Poté, co se v Maďarsku se zastropovanými cenami zhroutil trh s pohonnými látkami, začali politici Babišova hnutí čelit otázkám, jak přesně to mysleli, když Orbánův recept požadovali také po Fialově vládě.


Někdejší multiministr Babišovy vlády objíždí regiony po boku stranického šéfa. Foto: Hnutí ANO

Vysvětlení je překvapivé. Karel Havlíček za opoziční ANO tvrdí, že nikdo z hnutí nikdy nežádal ceny benzínu a nafty zastropovat.

“Když jsme mluvili o zastropování, týkalo se to energií. Určitě ne pohonných hmot,” prohlásil v rozhovoru pro web Aktuálně.cz dodal. A také tvrdil, že hnutí bývalého premiéra chtělo snížit daně, nikoli strop cen.

Naštěstí tu máme archiv výroků, které bývalému ministrovi osvěží paměť. Zjevně totiž “zapomněl” i to, co říkal on sám.

Byl to totiž Karel Havlíček osobně, kdo v rozhovoru pro list Právo z 10. března horoval pro zastropování cen benzínu. Na otázku Jakou cestu byste navrhovali vy, Havlíček doslova odpověděl: “My bychom šli cestou zastropování cen pohonných hmot. Krátkodobě ceny zastropovat někde mezi 35 a 37 korunami. V tu chvíli by to pomohlo jak řidičům fyzickým osobám, tak podnikatelům.”

Nebyl to přitom ojedinělý výkřik, ale strategie celého hnutí ANO. Ostatně zastropování cen žádal po vládě Petra Fialy i nynější kandidát na prezidenta Andrej Babiš. A to opakovaně.

“Vláda musí okamžitě zastropovat cenu benzinu a nafty na 35 Kč za litr a zároveň snížit DPH prodejcům na nulu,” uvedl na svém twitterovém účtu letos v březnu Babiš.

Podobné výroky pak Babiš zopakoval i pro média. “Vláda by měla zastropovat ceny pohonných hmot, klidně může na 35 korunách a stále ČEPRO bude na nule, když se odpustí DPH,“ řekl Babiš letos v březnu, kdy po útoku Putina na Ukrajinu ceny benzínu a nafty dramaticky rostly.

«« Zpátky do databáze lží


Partner projektu Databáze lží vzniká díky podpoře Martina Hájka


Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email