Databáze lží: Jan Blatný a testování

Redakce Neovlivní.cz buduje databázi lží, v níž si může každý snadno dohledat, kdy který politik lhal. Lži veřejných činitelů ověřujeme klasickými, ale i investigativním postupy. O projektu více zde.

«« Zpátky do databáze lží

Jan Blatný: Česká republika testuje opravdu hodně. Očkování nás stálo 25 miliard

Ministru zdravotnictví Janu Blatnému tento týden končí sto dní hájení a hned má zápis do Databáze politických lží.

A to rovnou za dva své výroky. První zní: “Česká republika testuje opravdu hodně. Není pravda, že testujeme málo.”


Foto: vlada.cz

Tato slova zveřejnil ministr na twitterovém účtu svého resortu 10. ledna, když chtěl vysvětlit špatné statistiky koronavirové nákazy. Blatný totiž tvrdí, že máme vysoká čísla, protože poctivě testujeme.

Jenže to není pravda, jak obratem upozornil Marián Hajdúch, který po nástupu Blatného rezignoval na pozici národního koordinátora testování na covid.

“FAKE. Vysoké počty testů v 53. týdnu 2020 korelují s obrovským počtem nakažených. Přibližně polovina pozitivních z “plošného” testování má symptomy. Ukažte data o testování od začátku epidemie a uvidíte že patříme v přepočtu na milion obyvatel k nejméně testujícím zemím v EU,” uvedl Hajdúch. .

V počtu testů v přepočtu na milion obyvatel jsme podle portálu Worldometers v Evropě až na třiadvacáté příčce. Statistiky navíc vylepšil fakt, že až poslední týdny Česká republika navýšila počty testů.

Jan Blatný navíc tento týden zaskočil i vlastní spolupracovníky na ministerstvu, když zveřejnil cifru, kolik měl stát loni vynaložit peněz na testování.

“Prosím vás, jenom si uvědomme, že za minulý rok jsme utratili asi 25 miliard korun jenom za testování,“ řekl v České televizi. A na cifře trval i po upozornění moderátora Václava Moravce, že oficiální čísla mluví o nižší částce.

25 miliard Česká republika totiž nemohla za testování zaplatit. Podle posledních dat je k 27. lednu 2021 evidovaných v zemi celkem 5 939 870 testů.

Pokud by stát skutečně takovou sumu vytáhl z veřejné pokladny, znamenalo by to, že má Česká republika nejdražší testy na světě. Jeden by vyšel zhruba na pět tisíc. Navíc: zhruba 20 procent všech provedených testů si lidé sami zaplatili, zbytek pak šel na vrub zdravotním pojišťovnám.

Částka pětadvaceti miliard neodpovídá ani uzavřeným smlouvám, které jsou dohledatelné v registru smluv. Cena testování podle nich podle propočtů Neovlivní.cz vychází na jednotky milionů.

Ministr Jan Blatný o svých číslech odmítá diskutovat. Na dotazy se žádostí o vysvětlení rozporů nereagoval. Snahu opozičních poslanců o předložení jasných dat rovněž nevyslyšel, koalice ANO, ČSSD a komunistů projednání tohoto bodu na probíhající schůzi Sněmovny zablokovala.

Blatnému se zatím dostává veřejného zastání od premiéra Andreje Babiše, který na jeho adresu pravil: „Některé jeho výroky nejsou úplně akurátní, je to pro něj nové, taky má to na tom ministerstvu těžké. ”

Blatný přitom do funkce nastoupil už v říjnu.


«« Zpátky do databáze lží


Partner projektu Databáze lží vzniká díky podpoře Martina Hájka


Zdroj náhledové foto: vlada.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email