Databáze lží: Jurečka a vánoční večírek

Kdyby se vicepremiér rovnou jen omluvil a nezaplétal se do nových výmluv, co věděl a nevěděl a kdy večírek ukončil, udělal by líp.

«« Zpátky do databáze lží

Vicepremiér a lídr lidovců Marian Jurečka na vlastní kůži zažil, jak to v praxi vypadá, když se naplní přísloví, že lež má krátké nohy.

Marian Jurečka Foto: KDU-ČSL

Když na ministra díky bulváru prasklo, že se jeho podřízení veselili na vánočním večírku v den masakru na filozofické fakultě v Praze, mohl ještě celý příběh ustát se ctí. Stačilo se omluvit za špatné vyhodnocení situace.

Marian Jurečka ale zvolil nejprve taktiku mlčení, následně mlžení a pak i vyložených lží. A protože na večírku byly stovky lidí, z nichž někteří mohou mít důvody ministra nemít rádi, záhy byl Jurečka usvědčen.

Zřejmě nejvážnějšího přešlapu se ministr dopustil, když shodně se svou tiskovou mluvčí tvrdili, že setkání předčasně rozpustil.

Nejprve tato slova pronesla jeho mluvčí Kateřina Procházková v době, kdy ministr na sms zprávy novinářů ohledně party neodpovídal. V prohlášení úřadu uvedla, že vánoční večírek skončil poté, co Jurečka odjel na mimořádné zasedání vlády, které začínalo v 9 večer.

“Se začátkem jednání vlády bylo setkání ukončeno a lidé se začali rozcházet domů,” stálo v prohlášení ministerstva.

Že bylo připraveno po dohodě s ministrem, potvrzují i jeho vlastní sociální sítě, kam ministr 28. prosince napsal: “Večírek byl naplánovaný několik měsíců dopředu, začal ještě před začátkem střelby na FF UK a vzhledem k tragické události byl ukončen předčasně.”

Jenže svědci obratem potvrdili, že se večírek evidentně protáhl. Web Extra přinesl dokonce fotografie, na nichž je vidět tančící účastníky party v pozdních nočních hodinách. Až pak Jurečka připustil, že asi večírek pokračoval déle.

“Bylo mojí chybou, že jsem v tento okamžik akci důsledně neukončil tak, aby zde po mém návratu nikdo nezůstal. Když jsem se po jednání vlády vrátil do kanceláře, zůstalo na místě ještě zhruba třicet lidí z užšího kruhu spolupracovníků, ke kterým jsem se posléze připojil a zůstal s nimi. Byla to chyba, měl jsem všechny vyzvat k okamžitému odchodu. Omlouvám se, že jsem to neudělal,” uvedl Jurečka poté, co se octil kvůli svým výmluvám pod tlakem.

Jako drobnost už pak vypadá jeho tvrzení, že vánoční setkání začalo ještě před střelbou. “Naše setkání začalo v 15 hodin, tedy ještě dříve, než přicházely první zprávy o bezprecedentním útoku šíleného vraha,“ tvrdil ministr.

Na oficiální pozvánce, kterou kdosi z ministerstva obratem poslal do médií, ovšem stálo, že akce začíná v 15:30. Což bylo v době, kdy už se informace o střelbě objevily na všech zpravodajských serverech.

Jak už jsme popsali, premiér nebyl Jurečkovým přístupem právě nadšený. Spokojil se ale s omluvou. A to v zájmu stability vlády.

«« Zpátky do databáze lží

Zdroj náhledové foto: KDU-ČSL

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email