Jurečkův odchod: Stejně jako u Blažka je nyní nemožný

Navzdory vnitřním rozmíškám uvnitř KDU-ČSL má lídr lidovců podporu i ve u svých spolustraníků. Ví, že by jeho odchod ještě víc oslabil.

S nadsázkou řečeno: pokud se neobjeví videozáznamy křepčícího ministra z vánočního večírku ministerstva práce a sociálních věcí, Marian Jurečka aféru ustojí.


Zdroj: facebook.com/marian.jurecka

Po odchodu lidoveckého lídra z vlády nevolá nikdo z koalice, podržel jej i premiér. Byť nebyl podle zjištění Neovlivní.cz z nápadu veselit se na večírku v den masakru na filozofické fakultě nijak nadšený.

“Každý cítí, že to bylo špatně. Takto o tom také Jurečka s Fialou mluvili. A nezastírá to ani sám Jurečka, že se mu to celé nepovedlo. Ale odchod není na pořadu dne,” popsal v rozhovoru pro Neovlivní.cz jeden z koaličních politiků.

Sám Marian Jurečka se opakovaně omluvil. “Z mé strany to bylo špatné rozhodnutí, bylo to špatně vyhodnoceno i komunikováno,” uvedl s tím, že rezignaci zvažoval. Ovšem sám ji premiérovi ani svým stranickým kolegům nenavrhnul.  “Vnímám chybu v etické rovině, ale neporušil jsem žádný zákonný předpis,” dodal.

Své vysvětlení má dnes přednést stranickým kolegům. Navzdory tomu, že KDU-ČSL je měsíce v předsmrtné křeči, její preference jsou pod hranicí zvolitelnosti a stranou zmítají vnitřní spory, má lídr podporu i svých stranických kolegů. Je jim totiž jasné, že odchod předsedy by jednak ohrozil fungování vlády, současně by jim ale mohl ještě ubrat na dlouhodobé podpoře voličů.


ČTĚTE TAKÉ: Předsmrtná křeč lidovců. Co se odehrává v zákulisí vládní partaje


“Našli by se lidé, kteří čekají na příležitost, převzít po Jurečkovi otěže. Ale jsou realisté, vědí, že toto není ta chvíle. Stranu by to oslabilo,” uvedl jeden ze zástupců KDU-ČSL.

A podobné je to i s podporou ve vládě. Jednotliví ministři sice v soukromých rozhovorech říkají, že Jurečkovo lavírování kolem nezrušeného večírku a mediální výroky byly absolutně nepochopitelné, shodně ale jeho odchod vidí jako nereálný.

“Je klíčovou postavou koalice. Nejen v začátcích, kdy i díky jeho postojům vzniklo SPOLU. Ale také ve vládě platí za stmelující prvek. Jeho odchod je nereálný,” popsal již citovaný koaliční politik.

Jurečkova pozice je tak do značné míry srovnatelná s pozicí ministra spravedlnosti Pavla Blažka po jeho “setkání v dešti” se Zemanovým poradcem Martinem Nejedlým. Oba udělali věc, která je před veřejností těžko obhajitelná. Ale jejich odchod je v praxi nemožný.

U Blažka sehrál roli fakt, že právě jeho schůzky s Nejedlým a přímo i s Milošem Zemanem byly klíčové pro vznik samotné Fialovy vlády. Což se navenek příliš nevědělo.

“Byl to právě Pavel Blažek, kdo ještě před volbami předjednával s Vratislavem Mynářem a Martinem Nejedlým půdu pro případ vítězství Petra Fialy,” popsali jsme v časopise Neovlivní.cz záhy pro volbách v roce 2021.

“A díky tomu se pak ještě před volbami na Hradě potkal s Milošem Zemanem opakovaně i Petr Fiala. Taktika nezatlačit prezidenta do kouta nakonec slavila úspěch. Stejně jako nikdo nečekal vítězství Fialy ve sněmovních volbách, následně nikdo nečekal hladké jmenování jeho ministrů navzdory Zemanovu avizovanému vetu ministra zahraničí Jana Lipavského. A přesto se to stalo,” uvedli jsme.

Zdroj náhledové foto: Marian Jurečka

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email