Databáze lží: Václav Klaus a svážení demonstrantů

Redakce Neovlivní.cz buduje databázi lží, v níž si může každý snadno dohledat, kdy který politik lhal. Lži veřejných činitelů ověřujeme klasickými, ale i investigativním postupy. O projektu více zde.

«« Zpátky do databáze lží

Václav Klaus: Svážejí demonstranty a ještě jim platí

Někdy se přece jen odehrají věci, které většina lidí sledující politiku považuje za zcela nereálné. K nim patří i omluva bývalého prezidenta a premiéra Václava Klause.

Bývalý vrcholový politik se omluvil za svá slova na adresu demonstrantů, kteří několikrát během roku 2019 zaplnili náměstí hned v několika městech na protest proti vládě Andreje Babiše a snahám ovládnout justici. Klaus je v televizi Prima v červnu 2019 označil za “hrstičku frustrovaných a neúspěšných”.

Omluva Václava Klause na stránkách jeho institutu

A pak v přímém přenosu dodal: „Druhá věc jsou demonstrace organizované, na které se sváží lidi zadarmo autobusy z Moravy a ještě jim je za to něco zaplaceno,“ prohlásil.

Jakkoli politikům jejich lži vesměs procházejí, tentokrát lidé dali najevo, že to bývalému prezidentovi nedají zadarmo. Veřejně sepisovali otevřené dopisy, v nichž popírali, že za demonstraci dostali zaplaceno a někdo je na ně dovezl. Několik demonstrantů dokonce na někdejší hlavu státu podalo trestní oznámení.

V úterý 25. 6. se stalo nečekané. Václav Klaus na stránkách institutu omluvu v tomto znění: “Před příjezdem k rozhovoru na TV Prima jsem z několika zdrojů obdržel informaci o tom, že lidem měla být na nedělní demonstraci nabízena doprava zdarma a někteří za to měli být i placeni. Nezakládá-li se tato informace na pravdě, pak se za její užití v televizním rozhovoru omlouvám.”

Sice by někdo mohl říct, že to je taková omluva-neomluva. Každopádně je to bez ohledu na formulace v české politice věc zcela výjimečná.

«« Zpátky do databáze lží

 

Projekt vznikl za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.